Jaké svaly zapojíme při bench pressu?

Jaké svaly zapojíme při bench pressu?

Dobrý den, vítáme vás u našeho článku, který si dnes věnuje tématu bench pressu. Věděli jste, jaké svaly jsou při této cvičení zapojeny? Pokud ne, nevadí, protože právě to se budeme dnes podrobněji věnovat. Bench press je velmi oblíbeným cvikem, kterým posilujeme hlavně svaly hrudníku, ramen a triceps. Pokud vás zajímá, jak přesně tento cvik funguje a jaký má přínos pro vaše svaly, určitě byste si měli přečíst dál. Tak neváhejte a začněte se s námi dostávat do formy!
Jaké svaly zapojíme při bench pressu?

Bench press neboli tlak na lavičce je jednou z nejzákladnějších cvičení pro posílení horní části těla. Je to cvik, který provádí téměř každý posilující sportovec a také obyčejní lidé v posilovnách. Ačkoliv se může zdát na první pohled jednoduchý, je důležité mít na paměti, že tento cvik zapojuje více svalových skupin, než si mnozí lidé myslí. Proto se dnes podíváme na to, jaké svaly při bench pressu skutečně zapojujeme.

Před tím, než se dostaneme k samotným svalům, je nutné podotknout, že realizace správné techniky při bench pressu je zásadní. Dlouhodobé cvičení s nevhodnou technikou může vést k nežádoucím následkům jako jsou zranění krku, kloubů a svalů. Proto se doporučuje nejprve důkladně seznámit s technikou provedení a cvičit vždy s nízkou váhou, než se postupně přidávat.

Samotný bench press se dělí na tři základní fáze: snížení činky k hrudníku, stlačení činky nahoru a návrat do výchozí pozice. A nyní se můžeme podívat na to, které svaly při každé fázi cviku nejvíce zapojujeme.

Snížení činky k hrudníku

Při této fázi se zejména zapojují následující svaly:

1. Velký hrudní sval (pectoralis major):
Tento sval je největším svalovým komplexem na hrudníku a zároveň nejdůležitější svalovou skupinou při provedení bench pressu. Tento sval se nachází na boku hrudní kosti a jeho úkolem je stabilizovat paže během celého cviku.

2. Malý hrudní sval (pectoralis minor):
Tento sval se nachází pod velkým hrudním svalem a je zodpovědný za zvedání lopatek během snižování činky.

3. Drepy (triképs):
Tento sval se nachází na zadní straně paže a je klíčovým svalovým komplexem zapojovaným během snižování činky k hrudníku. V této fázi cviku se čípkovitě stahuje, což přispívá k přiblížení paží k tělu.

Stlačení činky nahoru

1. Velký hrudní sval (pectoralis major):
Tento sval zůstává aktivní i během této fáze cviku. Jeho úkolem je zvedat paže a stlačovat činku nahoru.

2. Deltoideus:
Tento sval se nachází na vrcholu ramene a je zodpovědný za zvedání paže a pohyb v oblasti kloubů ramen.

3. Biceps:
Tento sval se nachází na přední straně paže a pomáhá při stlačování činky nahoru.

Návrat do výchozí pozice

1. Velký hrudní sval (pectoralis major):
Tento sval se v této fázi aktivuje, když se činky vrací zpět do výchozí pozice a pomáhá udržovat paže stabilní.

2. Drepy (triképs):
Tento sval se v této fázi stahuje, což pomáhá při návratu činky do výchozí pozice.

Závěr

Bench press je skvělý cvik, který pomáhá posilovat celou horní část těla. Během cviku zapojujeme různé svaly, přičemž klíčovou roli hraje velký hrudní sval, deltoideus a drepy. Proto bychom měli věnovat pozornost správné technice provedení, která je naprosto zásadní pro zajištění bezpečnosti a úspěšného posilování.

Často Kladené Otázky

Jaké svaly zapojíme při bench pressu?

Při bench pressu jsou zapojeny svaly hrudníku, ramen, triceps, bicepsy, deltové svaly, latissimus dorsi a svaly břišní. Při správné technice a hmotnostech může být namáhán celý tělo.

Je bench press vhodný pro začátečníky?

Bench press může být vhodný pro začátečníky, pokud jsou správně naučeni technice a mají dostatečnou sílu a flexibilitu v ramenou a hrudníku. Je důležité začít s nízkými hmotnostmi a postupně zvyšovat zátěž udržováním správné techniky a dýchání.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *