Jaký je světový rekord ve bench pressu?

Jaké svaly se podílejí na bench pressu

Vítáme vás u našeho nového článku, ve kterém se budeme zabývat populárním cvikem – bench pressem. Možná už jste slyšeli o jeho účincích na horní část těla, ale víte přesně, jaké svaly se při něm zapojují a jak správně cvičit, aby byl co nejefektivnější? Pokud chcete své bench pressy zlepšit a dosahovat lepších výsledků, pak budeme rádi, když budete dál číst. V našem článku najdete všechny potřebné informace o tom, jaké svaly se při bench pressu podílejí a jak na jejich posilování. Tak neváhejte a ponořte se společně s námi do světa této účinné posilovací techniky!

Jaké svaly se podílejí na bench pressu

Bench press je jedna z nejoblíbenějších cvičebních metod ve fitnessovém světě. Mnoho lidí se na ni zaměřuje především kvůli tomu, že pomáhá budovat sílu v různých svalových partiích. Pokud se chcete dozvědět, jaké svaly se podílejí na bench pressu a jak je můžete správně procvičovat, čtěte dále.

Pectoralis major (velký prsní sval)

Nejdůležitějším svalovým panelem, který je zapojen při bench pressu, je pectoralis major neboli velký prsní sval. Tento sval se skládá ze dvou hlav: sternální a klíčkové hlavy. Sternální hlava je umístěna na dolní straně hrudní kosti a je největší částí svalu, která se podílí na pohybu rukou v planech před tělem. Klíčková hlava je umístěna na klíční kosti a podílí se především na rotaci rukou. Při cvičení bench pressu dochází ke kontrakci obou hlav tohoto svalu a svalové vlákna se stávají kratšími, což umožňuje pohyb rukou nahoru a dolů.

Triceps brachii (trojhlavý sval pažní)

Druhým nejdůležitějším svalovým panelem, který se podílí na bench pressu, je triceps brachii neboli trojhlavý sval pažní. Tento sval se nachází na zadní straně paže a skládá se ze tří hlav: laterální, mediální a dlouhé hlavy. Tyto hlavy se podílejí na stabilizaci ramen a loktů při bench pressu a pomáhají zvyšovat intenzitu pohybu rukou nahoru.

Deltoidy (svaly ramenního pletence)

Deltoidy, neboli svaly ramenního pletence, jsou také zapojeny při bench pressu. Tyto svaly se nacházejí na horní straně ramen a skládají se ze tří hlav: anteriorní, laterální a posteriorní. Anteriorní hlava se podílí na vnitřní rotaci rukou a flexi v rameni, zatímco laterální a posteriorní hlava pomáhají při extenzi ramene. Deltoidy se podílejí na přenosu svalových sil z horní části trupu do loktů při bench pressu.

Serratus anterior (přední ozubený sval)

Serratus anterior neboli přední ozubený sval se nachází na boční straně hrudníku a má značný vliv na bench press. Tento sval se aktivuje při opakovaných opakováních bench pressu a pomáhá udržovat paže u těla.

Přesné cviky na kulturistiku

Přesné cviky na kulturistiku, jako například incline bench press nebo decline bench press, mohou být použity k cílenému zvýšení síly a objemu svalů, které se podílejí na bench pressu. Tyto cviky tedy umožňují zvyšování výkonu při bench pressu.

Závěr

Pokud chcete zlepšit svou sílu a objem svalů, které se podílejí na bench pressu, pořádné cvičení a správný výběr cviků jsou klíčové. Byly to svaly jako pectoralis major, triceps brachii, deltoidy a serratus anterior, které hrají v tomto cvičení rozhodující roli.

Často Kladené Otázky

### Jaké svaly se podílejí na bench pressu?

Bench press je cvik, který pracuje hlavně svaly hrudníku, ramen a tricepsů. Konkrétně se jedná o velký prsní sval, přední deltový sval, svaly podpažní a svaly tricepsů.

### Jaký je správný postup při provádění bench pressu?

Správný postup při provádění bench pressu zahrnuje následující kroky:

1. Umístěte se na lavičku a dlaně položte na vodorovnou tyč.
2. Vyjměte tyč z držadel a pomalu snižte k prsou.
3. Vytlačte tyč nahoru tak, aby byly paže opět naprosto rovné.
4. Opakujte cvik v požadovaném počtu opakování.

Důležité je dodržovat správnou techniku provádění a upravit váhu tak, aby byla adekvátní vašim schopnostem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *