Jaké svaly zapojuje pull-up?

Jaké svaly cvičí pull-upy?

V dnešní době je důležité mít dobře vyvinuté svaly a zdravé tělo. To je důvod, proč stále více lidí začíná cvičit a plnit si své fitness cíle. Pokud jste už cvičili pull-upy, tuto otázku již pravděpodobně znáte: “Jaké svaly cvičí pull-upy?”. Pokud se ale teprve připravujete na svůj první trénink a chcete vědět více o této účinné cvičební metodě, určitě byste měli pokračovat v čtení. V tomto článku se dozvíte o svalových skupinách, které se zapojují při proveření pull-upu a jak můžete posílit své tělo pomocí této cvičební metody.

Jaké svaly cvičí pull-upy?

Pull-upy jsou velmi populární cviky pro posilování horní části těla. Tento cvik se provádí pomocí horizontální tyče, na kterou se člověk pověsí a pomocí rukou pozvedne celé tělo až do výšky, kde jsou ramena k úplnému ohnutí. Pull-upy jsou velmi efektivní pro posílení svalů horní části zad a ramen.

Svaly zapojené při pull-upech

Na první pohled může vypadat, že při pull-upech se používají pouze svaly ramen a zad, ale to není úplně pravda. Je zde několik dalších svalů, které se do cviku zapojují:

Svaly horního zad

První a nejvýraznější svalovou skupinou, která se při pull-upech zapojuje, jsou svaly horní části zad. Tyto svaly jsou zodpovědné za pozvedání těla k tyči a hlouběji umístěné svaly horního zad se podílejí na stabilizaci těla během cviku.

Biceps

V průběhu cviku pull-upů se biceps stahne, když taháte tělo směrem k tyči. Tento sval se však nepodílí na pohybu pouze svalů zad, ale také pomáhá svalům předloktí při procesu tahání.

Svaly předloktí

Předloktí je další svalovou skupinou, která se při cvičení pull-upů zapojuje. Tyto svaly pomáhají udržet pevný úchop na tyči a umožní vám táhnout tělo vzhůru.

Svaly ramen

Nakonec jsou tu samozřejmě svaly ramen, které se během cviku rozhodně neopomíjejí. Pull-upy pomáhají posilovat svaly ramen, což vám může pomoci s mnoha dalšími cviky.

Zlepšení techniky při pull-upech

Technika je klíčová u každého cviku a pull-upy nejsou výjimkou. Pokud chcete tento cvik zvládnout, můžete si vyzkoušet následující tipy, které vám pomohou zlepšit techniku pull-upů:

Správný úchop

Začněte u tyče a ujistěte se, že máte správný úchop na tyči. Vezměte si šířku ramen a uchopíte tyč v dlaních s rukama od sebe směrem ven.

Nácvik negativní fáze

Pokud zatím nejste silní dostatečně na to, abyste zvládli pull-upy, můžete trénovat tzv. negativní fázi cvičení. To znamená, že se budete nejprve spouštět dolů z tyče, abyste získali sílu a potřebné předpoklady pro následné zvedání těla nahoru.

Trénování jednotlivých svalových skupin

Aby vaše tělo bylo dostatečně silné na to, abyste zvládli pull-upy, musíte pravidelně trénovat všechny svalové skupiny, které se při pull-upech zapojují. To znamená více cvičení pro horní části zad, bicepsy, předloktí a ramena.

Progresivní zatížení

Postupně navyšujte náročnost cviku, abyste posilovali svaly a zlepšovali svou techniku. Začněte s menším množstvím opakování a později postupně navyšujte náročnost dle svého pocitu a připravenosti.

Závěr

Pull-upy jsou velmi efektivní cviky na posílení svalů horní části těla. Špičkový sportovec nebo usilovný amatér mohou spousta tréninkového programu a cviků v rámci daného specifického sportu opomenout důležitost svalové rovnováhy a pevnosti horní části těla, což však může být klíčový prvek pro úspěch. Zapojené svaly při pull-upech jsou svaly horního zad, bicepsy, předloktí a ramena. Pokud chcete zlepšit svou techniku, zkuste správný úchop, nácvik negativní fáze, trénování jednotlivých svalových skupin a progresivní zatížení. Pravidelný trénink může přinést pozoruhodné výsledky a rovněž výrazně pomoci s regenerací po zranění nebo s nápravou nepříznivých svalových nerovnováh.

Často Kladené Otázky

Jaké svaly cvičí pull-upy?

Pull-upy posilují především svaly zádového pletence, horní část zad a paže. Konkrétně se jedná o latissimus dorsi, trapezius, rhomboideusy, brachialis, bicepsy a předloktí.

Jak se správně provádí pull-upy?

Postavte se pod horizontální tyč a uchopte ji širokým úchopem, ruce otevřete do šířky ramen. Vydechněte a pomalu se vystoupejte do horní polohy (mentálně si přitom představte, že táhnete lokty k bokům). Poté pomalu seskočte dolů, ale ne úplně na konci, aby svaly zůstaly aktivní. Opakujte činnost podle svých možností.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *