Horká jóga - jaká je a jak na ni přežít

Horká jóga – jaká je a jak na ni přežít

Horká jóga je moderní a populární forma jógy, kterou provozují lidé po celém světě. Tato forma jógy se provádí v horké a vlhké místnosti, a podle zastánců této formy jogy, to má mnoho výhod pro zdraví a pohodu. Nicméně, pro mnoho lidí, kteří jsou noví v józe nebo přemýšlejí o zkoušení horké jógy, může být toto cvičení překvapivě náročné a vyžadující. V následujících řádcích se dozvíte, jaká je horká jóga, jak přežít tuto náročnou formu jógy a proč stojí za to zůstat a vyzkoušet ji.

Horká jóga – jaká je a jak na ni přežít

Horká jóga se stává stále populárnější a to zejména v zimních měsících, kdy potřebujeme nahřát tělo a udržet si dobrou kondici i během chladnějšího období. Přinášíme Vám tedy podrobný průvodce, který vás seznámí s principy a pravidly této zajímavé formy jógy.

Co je to horká jóga?

Horká jóga je forma jógy, která se provozuje v teplotě okolo 40°C a přibližně 40% vlhkosti. Jeho zakladatel, Bikram Choudhury z Indie, vytvořil speciální sérii póz, které jsou prováděny v této intenzivní teplotě. Bikramova série se skládá z 26 póz a dvou dechových cvičení. Pokud se řídíte touto sérií, říkáte si: “Praktikuji Bikram jógu.”

Jaká jsou pravidla horké jógy?

Před cvičením horké jógy je důležité vypít hodně tekutin, aby vaše tělo zůstalo hydratované. Během posezení se vás může dotknout křeč a tak je dobré si s sebou vzít pití. Zvolte vhodnější oblečení, většinou se doporučuje minimalizovat oblečení a zvolit odvětrané oblečení, díky kterému bude vaše tělo schopné snášet vyšší teplotu. Jako doplněk vám může být užitečný i ručník, který si dáte na zem a na kterém budete provádět cvičení.

Je velmi důležité cvičit dle svých možností, nikdy nepřekračovat své limity a poslouchat své tělo, jak mu to říká. Pamatujte si, že tato forma jógy není určena pro každého a že byste se měli vyvarovat jí, pokud jste těhotná, máte onemocnění srdce nebo trpíte dehydratací.

Jaké jsou výhody horké jógy?

Jednou z hlavních výhod horké jógy je zvýšení flexibility a mobility. Díky vyšší teplotě se svaly snadněji roztáhnou a klienti se mohou dostat do hlubších póz. Další výhodou je, že tato forma jógy také pomáhá detoxikovat vaše tělo prostřednictvím intenzivního pocení. Mnoho klientů také hlásí zlepšení své kondice a vytrvalosti, a to díky tomu, že cvičení v teple zvyšuje metabolismus a srdeční tep.

Jak na ni přežít?

Pokud se chystáte na horkou jógu, máte několik možností, jak na to přežít. Zvažte, zda-li jste připraveni na takové fyzické zátěže, ať už fyzicky i mentálně. Doporučuje se, aby se klienti s horkou jogou začali pomalu a postupně. Pokud jste začátečník, doporučuje se začít s menšími sériemi a postupně zvyšovat úroveň.

Samotné cvičení si můžete zpříjemnit třeba i hudbou, která prodýchá vaši cvičební jednotku a pomůže uvolnit vaše tělo. Pokud se cítíte příliš unaveni nebo cítíte křeče, vždy můžete skončit a zkusit to příští den znova. Takže pamatujte, klíčem k úspěchu je poslechnout si své tělo a ne lít si do toho do posledního dechu.

Závěr

Horká jóga je zábavná a intenzivní forma jógy, která vám může nabídnout řadu výhod, jako jsou zvýšení flexibility, detoxikace a zlepšení fyzické kondice. Je důležité dodržovat pravidla a cvičit dle možností, abyste si nepoškodili své tělo. Pokud jste připraveni na tuto zprávu, může se stát horká jóga vaším novým oblíbeným cvičením!

Často Kladené Otázky

Co je horká jóga a jak funguje?

Horká jóga (také známá jako Bikram jóga) je styl jógy, který se praktikuje v místnosti s teplotou přibližně 40 stupňů a vlhkostí kolem 40 %. Během každého cvičení vás instruktor vede v provedení 26 různých pozic (asán), které se zaměřují na posílení a pružnost celého těla. Horká jóga se zabývá také dýcháním a meditací, a proto je účinným prostředkem pro zlepšení fyzického i duševního zdraví.

Je horká jóga vhodná pro každého?

Horká jóga není vhodná pro každého a je nutné zohlednit některá omezení. Je důležité, abyste konzultovali své zdravotní problémy s lékařem před zahájením této aktivity, zejména pokud trpíte kardiovaskulárním onemocněním nebo máte nízký krevní tlak. Pokud se však rozhodnete vyzkoušet tuto formu jógy, dejte si pozor na dostatečný příjem tekutin a vyhněte se jídlům před cvičením. Dbejte také na správnou techniku cvičení a přizpůsobte ji svému individuálnímu tempu a schopnostem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *