Kdo vynalezl optická vlákna?
V dnešní době se stále více spoléháme na moderní technologie, které nám umožňují rychlou a spolehlivou komunikaci. Jedním z velkých průlomů v této oblasti jsou optická vlákna, která se stala nedílnou součástí internetu, telefonních sítí a dalších komunikačních zařízení. Ale jak-funguji/” title=”Co jsou optická vlákna a jak fungují?”>kdo vynalezl optická vlákna a jak to všechno začalo? Pokud chcete vědět více o historii a vývoji optických vláken, nechte mě povědět vám více a nechte se inspirovat tímto fascinujícím a revolučním vynálezem!
Kdo vynalezl optická vlákna?
Obsah článku
Představení tématu
Optická vlákna se dnes používají na celém světě pro rychlou a spolehlivou přenos dat a informací. Ale víte, kdo je vynalezl? V tomto článku se podíváme na historii optických vláken a na to, kdo byl skutečným objevitelem této technologie.
Historie optických vláken
Historie optických vláken se datuje až do roku 1870, kdy byly zkoušeny první pokusy s optickými vlnami v kovech. Poté, v roce 1880, byl objeven jev nazývaný vnitřní odrazový účinek, což znamenalo, že se světlo mohlo odrazit od vodivého materiálu a vysílat se do prostoru s menšími ztrátami.
Krátce po tomto objevu v roce 1882 vynalezl John Tyndall světelnou trubici, kterou používal k vedení světla pomocí vodnými dýhovými trubicemi. To však nebylo příliš praktické řešení pro přenos velkých množství dat nebo informací.
V roce 1920 bylo objeveno, že polymerní materiály mohou mít vysokou index lomu a mohou být využity jako optická vlákna. Nicméně, až do roku 1960 tyto polymerní materiály nebyly dostatečně vyvinuté, aby se staly praktickým řešením pro přenos dat a informací.
Vynález optických vláken
V roce 1966 vynalezl Charles K. Kao spolu s George Hockhamem optické vlákno z křemíku, které bylo úspěšně použito pro telekomunikační účely. Kao a Hockham si uvědomili, že křemíkovým vláknem by bylo možné přenášet více dat než kovovým vláknem a přitom by se snížila jejich velikost.
Dokonce v roce 2009 byl Kao oceněn Nobelovou cenou za fyziku za svůj přínos k rozvoji optických vláken. Jeho přínos spočíval v tom, že ukázal, že by optické vlákno mohlo být použito k přenosu dat na větší vzdálenosti než dosud bylo možné.
Závěr
Optická vlákna jsou dnes v universálním použití po celém světě pro rychlý a spolehlivý přenos informací. Přestože byly optické vlny zkoumány již v 19. století, Charles K. Kao a George Hockham jsou považováni za vynálezce moderního optického vlákna z křemíkových vláken. Charles K. Kao byl za svůj přínos oceněn Nobelovou cenou za fyziku v roce 2009.
Často Kladené Otázky
Kdo vynalezl optická vlákna?
Optická vlákna byla vynalezena v roce 1970 v americké společnosti Corning Glass Works. Vynálezci Kao a Hockham za svou práci na optických vláknech obdrželi Nobelovu cenu za fyziku v roce 2009.
Jak fungují optická vlákna?
Optická vlákna slouží k přenosu světla a informací na vzdálenosti až několik set kilometrů. Principem fungování je totiž totéž jako u přenosu informací pomocí rádiových vln, ale místo signálů vysílaných ve formě vln ve vzduchu se využívá přenosu světla v optických vláknech. Signál je v optickém vláknu přenášen refrakcí světla, a to díky tomu, že vnitřek vlákna je pokrytý vrstvou křemíku, která světlo odrazuje a umožňuje jeho přenos na určitou vzdálenost.