Jak protahovat páteř správně
Víte, jaký význam má pro vaše zdraví správná poloha páteře? Jakmile se začne vaše páteř kroutit a stlačovat, může to mít fatální následky. Člověk tráví většinu času v sedě a při práci na počítači, což může páteř velmi negativně ovlivnit. Proto je důležité se naučit, jak správně protahovat svou páteř a udržet tak její správnou polohu. V tomto článku se dozvíte, jak na to a naučíte se vhodné cviky pro každodenní protahování. Pokud je vám vaše zdraví důležité a chcete si udržet páteř v optimálním stavu, určitě stojí za to číst dál.
Jak protahovat páteř správně
Obsah článku
Úvod
Když se ve vašem životě vyskytují potíže s páteří, protahování může být účinným způsobem, jak snížit bolest a zlepšit pohyblivost. Správné protahování může pomoci uvolnit napětí v svalových oblastech a redukovat tlak na nervy. Následující článek se zaměřuje na to, jak protahovat páteř správně, aby byl účinek co největší.
Co je páteř?
Páteř je hlavním kostrou lidského těla. Skládá se ze 33-34 obratlů, které jsou propojeny klouby, chrupavkou a svaly. Hlavní funkce páteře jsou chránit míchu a podporovat tělo.
Proč je protahování důležité pro páteř?
Když sedíme nebo stojíme po dlouhou dobu, tlak na páteř se zvyšuje. Uvolňování tohoto tlaku je důležité pro zachování zdravé páteře. Správné protahování uvolňuje svaly a zlepšuje krevní oběh v páteři, což pomáhá snížit tlak na nervy a doplní živiny potřebné k obnově buněk.
Kdy bychom měli protahovat páteř?
Ideální je provádět protahování v rámci každodenního tréninku. Pokud máte sedavou práci, měli byste se protahovat každých 30-60 minut, aby se uvolnilo napětí v svalové oblasti. Pokud máte problémy s páteří, měli byste se protahovat dvakrát až třikrát denně.
Jaké jsou nejlepší cviky pro protahování páteře?
Existuje řada cviků, které se soustředí na protahování horní a dolní části zad a také na protahování krční páteře. Níže jsou některé z nejúčinnějších cviků pro protahování páteře.
Cvik 1: Cat-cow
- Nastavte se do polohy „all-fours“ (čtyřnožky) s kotníky sevřenými proti sobě.
- Zaměřte se na vaše dýchání a pomalu vdechněte. Současně při vdechování nakloňte hlavu a zvedněte hýždě.
- Pak pomalu vydechněte, stáhněte hlavu dolů a strčte hýždě mezi paty.
- Opakujte 10-15krát.
Cvik 2: Child’s pose
- Začněte na všech čtyřech s koleny na zemi.
- Vydechněte a pomalu se posuňte do pozice s hýžděmi na patách a rukama protaženými vpřed. Dbejte na to, abyste udržovali přirozený oblouk páteře.
- Udržujte pozici po dobu 5-10 dechových cyklů a pak se pomalu vraťte zpět do pozice „all-fours“.
Cvik 3: Seated forward bend
- Sedněte si na podložku s narovnanými nohama.
- Nadechněte se a zvedněte ruce dolů až do polohy nad hlavou.
- Vydechněte a nakloňte se dopředu k nohám, dbejte na to, aby jste drželi rovnou páteř.
- Uchopte nohy, kotníky nebo chodidla a pomalu se nadechte až do polohy nejvyššího bodu protahu.
- Opakujte 8-10 krát.
Cvik 4: Cat-camel
- Začněte na všech čtyřech s kotníky sevřenými proti sobě.
- Nadechněte se a nadýchejte hrudník.
- Vydechněte a zhrbněte záda tak, že se hlava sklání dolů, svaly břicha se stahují a hýždě se dotýkají podlahy.
- Nadechněte a opět se dýchejte do horní části zad.
- Opakujte 10-15 krát.
Závěr
Protahování páteře je důležité pro zachování zdravé a pohyblivé páteře. Výše uvedené cviky jsou účinné způsoby, jak se protáhnout. Pokud existuje určitý stav či zdravotní problémy, měli byste se poradit s odborníkem, jakou má konkrétní protahovací techniku použít. Pokud se vám protahování nedaří, začněte pomaleji a postupně zvyšujte náročnost cviků. Pamatujte si, že puštěním napětí v páteři a v svalové oblasti se zlepší váš zdravotní stav.
Často Kladené Otázky
Jak se správně protahuje páteř?
Existuje několik cviků a technik, jak správně protahovat páteř:
- Lehce se ohněte dopředu s plochou zády
- Natahujte se a prodlužujte páteř nahoru
- Lehce se převal doleva a doprava, vždy se snažte protáhnout protilehlou stranu těla
- Lehce se natáhněte dozadu s výdechem a udržujte pozici po dobu několika vteřin
Je protahování páteře vždy bezpečné?
Protahování páteře může být u některých lidí kontraindikováno, například u těch s hernií disku, osteoporózou nebo jinými problémy s páteří. Je důležité poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem před začátkem protahování, aby se minimalizoval rizikový faktor a zajistilo bezpečné a efektivní protažení páteře.