Jak protáhnout trapézové svalstvo

Jak protáhnout trapézové svalstvo

V dnešní době trávíme většinu času u počítačů a naši trapézové svaly jsou často ochuzeni o potřebný pohyb. Protože jsou trapézy klíčové pro udržení správného držení těla, je důležité je protahovat a posilovat. V tomto článku se dozvíte jednoduchá cvičení, která vám pomohou protáhnout trapézy a zlepšit vaše držení těla. Pokud chcete mít zdravé tělo a vyhnout se bolestem, čtěte dál a naučte se, jak správně protahovat trapézové svaly.
Jak protáhnout trapézové svalstvo – Návod na správné cvičení

Trapézové svalstvo patří mezi nejvíce zatížené a často zapomenuté svaly v našem těle. Tyto svaly se nacházejí na horní části zády a jsou zodpovědné za mnoho důležitých funkcí, jako je zdvihání ramen, otáčení a naklánění hlavy. Pokud se nevěnujeme dostatečnou pozorností trapézovému svalstvu, může nám to způsobit napětí a bolesti v zápěstí, krku a ramenou. Nicméně, pravidelné cvičení a protahování těchto svalů může pomoci v boji proti těmto nepříjemnostem. V tomto článku se podíváme na několik účinných cviků na protažení trapézových svalů.

Zahájení cvičení

Nejprve se ujistěte, že jste v pohodlné pozici se správnou držbou těla během všech cviků. Měli byste být uvolnění a mít uvolněné ramena. Je také důležité dýchat hluboce a rytmicky během celého cvičení.

1. Cvik na protažení horní části zády

Tento cvik protahuje horní část zády a horní část trapézového svalstva. Chcete-li začít, sedněte si na židli s nohama na zemi a položte ruce na vaše stehna. Pomalu zvedněte předloktě nahoru k ramenům a přirazte je k uším tak, aby vaše ruce vytvořili „V“ tvar. Pak se snažte zvednout ramena a objímat uši rameny. Opakujte to několikrát, snažte se udržovat správnou držbu a nadechnout při nádechu a vydechnout při výdechu. Pokud chcete zvýšit odpor, použijte kruhová závaží.

2. Cvik na protažení boků

Tento cvik protahuje dolní části zády a boky. Lehněte si na záda a zvedněte kolena tak, aby vaše chodidla byla na zemi. Pak položte své ruce na zem podél těla, dlaně dolů. Pomalu přetočte svá kolena doprava a ujistěte se, že vaše levé rameno zůstává na zemi. Držte tuto pozici po dobu 10 sekund, pak se vracejte zpět a opakujte cvik na druhé straně.

3. Cvik na protažení ramen

Tento cvik protahuje trapézové svaly, ramena a krční páteř. Stoupněte si na rovný povrch a ohněte nohy v kolenou. Pak se narovnejte a položte své ruce na vaše bedra s dlaněmi směrem dolů. Pomalu zvedněte ramena a zatlačte je co nejvýše k uším. Držte tuto pozici po dobu 15 sekund, pak se vraťte zpět na počáteční pozici.

4. Cvik na protažení krku

Tento jednoduchý cvik pomáhá uvolnit napětí v trapézových svalů. Sedněte si na židli se správnou držbou těla a položte ruku na pravé ucho. Přitáhněte hlavu k vašemu pravému rameni, dokud necítíte mírné napětí. Držte tuto pozici po dobu 10 sekund, pak se vracejte zpět a opakujte na levé straně.

5. Cvik na protažení týlu

Tento cvik protahuje dolní část zády, trapézové svaly a krční páteř. Stoupněte si s rovnou držbou těla a položte své ruce na bedra. Pomalu přitáhněte hlavu nahoru a zatlačte ji co nejvýše dozadu k oblouku. Držte tuto pozici po dobu 10 sekund, pak se vracejte zpět.

Závěr

V praxi by měly být tyto cviky doplněny strečinkem trapezů a zahřátím. Každý z těchto cviků by měl být opakován 10-15krát, aby bylo již možné dosáhnout kýženého výsledku. Pokud máte počáteční potíže s prováděním těchto cvičení, můžete si dát poradit od specialisty. Trpělivost a pravidelnost jsou klíčové faktory při cvičení na protažení trapézových svalů a zlepšení celkového stavu zády.

Často Kladené Otázky

Jaké jsou nejlepší cviky na protažení trapézových svalů?

Mezi nejlepší cviky na protažení trapézových svalů patří statické protahování páskem či ručníkem za zády, protažení dvojité brady, protažení přes tělo prováděné s využitím jógy nebo protažení pomocí Pilatesových cviků.

Jak dlouho by měl být protahovací trénink trapézových svalů?

Protažení trapézových svalů by mělo být zahrnuto do tréninkového plánu minimálně jednou týdně, ale nejlépe by se mělo provádět každý druhý den. Protažování by mělo trvat minimálně 10 až 15 minut a mělo by být součástí komplexnějšího protahovacího plánu, který zahrnuje celé tělo.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *