Svaly používané při bench pressu

Surové powerlifting

Vítáme Vás uvnitř světa surového powerliftingu! Pokud se zajímáte o jednu z nejsilnějších sportovních disciplín, pak právě jste na správném místě. Surový powerlifting není jen obyčejný způsob silového tréninku, je to způsob života a přístupu k sobě samému. V našem článku se dozvíte, proč byste měli pokračovat v čtení, jaké jsou základy surového powerliftingu a jak se můžete stát členem této silné komunity. Tak neváhejte a dávejte pozor, protože budete mít možnost odhalit svou skutečnou sílu!
Surové powerlifting – základní pojmy, techniky a tipy

Powerlifting zažívá drtivý návrat posledních let. Na druhou stranu se taky vyskytuje mnoho otázek, jak správně cvičit, jak relaxovat a jak ovlivnit výkonnostní faktory. V tomhle článku se zaměříme na surový powerlifting, co to je, jaké jsou jeho základní pojmy, techniky a tipy.

Co to je surový powerlifting?

Surový powerlifting (angl. raw powerlifting) je druh powerliftingu, kde sportovci nesmějí používat žádnou speciální technickou výbavu. To znamená, že powerlifteri soutěží bez speciálních halenek, pásů či kombinézy. Na oplátku ale mohou používat speciální oporou na zápěstí, která chrání zápěstí a pomáhá udržet vyváženou pozici při cvičení.

V surovém powerliftingu existují tři cviky – dřep, bench press a mrtvý tah. Cílem powerlifterů je co nejvyšší váha v těchto třech cvicích.

Základní pojmy v surovém powerliftingu

Dřep – jedná se o cvik, při kterém si sportovec položí činku na záda a spouští se dolů, až spodní část stehen se dostane pod úroveň kol. Poté se powerlifter vrací nahoru a dokončí rozepnutím nohou a zpět do výchozí polohy.

Bench press – běžně známý jako “tlaky na lavici“. Powerlifter si při tomto cviku lehne na lavici, sáhne na tyč a spouští ji pomalu na hrudník. Poté tlačí tyč nahoru až zasekne ruce.

Mrtvý tah – powerlifter si pro tento cvik bere tyč do rukou a přidržuje ji s rovnýma rukama. Poté se sahá dolů až dolní hranici cuclíků, poté zvedá tyč pryč od země.

Techniky pro surový powerlifting

Při každém ze tří cviků existují různé techniky, jak si ulehčit a popsány by neměly být. Surový powerlifting je o tom být co nejsilnější a zvládat co nejtěžší váhy.

Důležité je však neztrácet na vědomí správnou techniku při cvičení. Pokud bychom např. při dřepu udělali jen drobnou chybu v technice, může se to v budoucnu velmi projevit na špatný držení těla a bolesti.

Tipy pro surový powerlifting

1. Pravidelnost – jako u jiných kulturistických tréninků, pravidelnost je klíčová. Potřebujeme pravidelně trénovat a cvičit, abychom udrželi svou výkonnost na vysoké úrovni.

2. Kontrolovat trénink – váha, kterou si powerliftři bere na tréninku, příliš nekoresponduje s váhou, kterou má cvičenec na soutěži. Proto se vyplatí řídit se pocitem a cvičit náročně, pomocí nejslovnsějších závaží.

3. Jíst správné potraviny – jako v každém jiném druhu kulturistiky je velmi důležité, co jíte. Zdravá a vyvážená strava je klíčová pro kvalifikaci a růst svalů.

4. Nenechat se nachytat na nižší ceny – surový powerlifting vyžaduje určitou investici do výbavy, jako je kvalitní činka a dřepový stojan. Slevy by neměli sportovce oklamat a měli by si naslouchat učitelům a trénujícím partnerům.

Závěr

Surový powerlifting se stává stále více oblíbeným, protože mnoho lidí hledá výzvu a silné cíle. Není to jen o silné vůli, ale i o technice. Surový powerlifting může být velmi užitečným přístupem ke zlepšování svalové hmoty a posiluje tělo. Proto sportovci, keď se jednou rozhodnou vyzkoušet surový powerlifting, měli by brát zřetel na techniku a být si vědomi toho, že dosahují těch nejlepších výsledků a svých osobních rekordů.

Často Kladené Otázky

Jaké jsou základní disciplíny surového powerliftingu?

Základní disciplíny surového powerliftingu jsou dřep, bench press a mrtvý tah.

Je nutné mít na soutěži certifikovanou soutěžní výstroj?

Ano, na soutěži je nutné mít certifikovanou soutěžní výstroj, včetně opase, rukavic, bot, posilovacích sukní a trička. Soutěžní výstroj by měla být v souladu s pravidly Mezinárodní federace powerliftingu (IPF) a jejích národních místních poboček.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *