Jak zlepšit své výkony na bench press

Powerlifting na olympijských hrách

Vítejte uvnitř světa Powerliftingu na olympijských hrách! Pokud patříte k lidem, kteří milují sport a chtějí se dozvědět více o této podobě silového sportu, jste tady správně. Během této článkové sérii budete mít příležitost poznat základní principy a techniky Powerliftingu, seznámit se s největšími hvězdami této disciplíny a sledovat nejnovější vývoj v této oblasti. Připravte se na zcela novou úroveň porozumění této disciplíny a získání náhledu na to, jak Powerlifting pracuje na svých cestách k olympijskému uznání. Tak neváhejte a pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o této vzrušující sportovní disciplíně!

Powerlifting na olympijských hrách

Powerlifting je silový sport, který má své kořeny v 50. letech 20. století. Hlavním cílem powerliftingu je zdvihnutí co nejtěžší váhy v disciplínách dřep, bench press a mrtvý tah. Kvůli své raw povaze (bez pomoci vybavení, jako jsou například silové pásy, vycpávky nebo opasky) se stal powerlifting populárním mezi fanoušky strongmanu, ale i mezi laickou veřejností. Ačkoli se powerlifting stal formálním světovým šampionátem v roce 1972, ačkoli se objevila snaha zahrnout powerlifting do olympijských her, nedostal se tento sport na olympijskou scénu.

Historie powerliftingu na olympijských hrách

V roce 1972 se uskutečnil přípravný závod pro olympijské hry v Mnichově, který měl sloužit jako ukázka powerliftingu pro olympijské hry. Bohužel to však nevyšlo a powerlifting nebyl zahrnut do programu. Od té doby se olympijským hrám vysloveně hrálo s myšlenkou, že powerlifting nebude případně nikdy součástí programu.

Od té doby se však mnoho změnilo. Powerlifting získal více popularitu a po celých Spojených státech se objevily powerliftingové soutěže. Dnes existují organizace, které se věnují powerliftingu, jako jsou například International Powerlifting Federation (IPF) a International Powerlifting League (IPL). Naproti tomu se ale olympijské hry věnují sportům, které mají širší základnu fanoušků, jako jsou atletika, gymnastika a plavání.

Powerlifting jako sport v růstu

I přestože powerlifting na olympijských hrách jako celek zatím nebyl realističtějším cílem, powerliftingové prvky se v různých formách objevují už v současných olympijských disciplínách. Naděje na zahrnutí powerliftingu do programu by mohla získat novou energii po rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v roce 2017, kdy byly zahrnuty některé nové sporty – dlaždicový šerm, lezení na skalách, karate, surfing, skateboard a sportovní lezení – zaváděno na olympijském programu pro Tokio 2020.

Jak se powerlifting stává více populárním mezi fanoušky a sportovci, může být realističtější cílem zahrnutí powerliftingu do olympijského programu. Pokud by se powerlifting dostal na olympijskou scénu, učinil by mezinárodní sportovní komunitu o hodně bohatší.

Závěr

Powerlifting je exkluzivní sport, který přitahuje pozornost fanoušků silových sportů a sportovních fajnšmekrů, kteří hledají něco více než jen běhání a kardio cvičení. Ačkoli se powerlifting nestal součástí olympijského programu, určité prvky se v současných disciplínách vyskytují. Přestože není jisté, zda se powerlifting dostane na olympijskou scénu, získává postupně větší popularitu a tím i lepší pozice pro možné vysvětlení se sportu na olympijské scéně v budoucnosti.

Často Kladené Otázky

1. Je powerlifting součástí olympijských her?

Ano, od roku 1964 je powerlifting součástí paralympijských her. Nicméně pro běžné olympijské hry zatím není oficiálně uznán.

2. Jaká jsou pravidla pro powerlifting na olympijských hrách?

Existuje několik mezinárodních organizací, které se věnují regulování pravidel v powerliftingu. Pro paralympijské hry, je zde Mezinárodní powerliftingová federace (IPF). Každá organizace má svá specifická pravidla ohledně techniky provedení cviků, váhy závaží a způsobů hodnocení výkonů. Nicméně obvykle jsou závody rozdělené do několika disciplín, jako bench press, squat a deadlift, a soutěžící mají tři pokusy na každou disciplínu, aby dosáhli co nejvyšší váhy.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *