Zvedání mrtvé váhy je cvik na zadní svaly
Zvedání mrtvé váhy patří mezi jeden z nejoblíbenějších cviků na posilování zadních svalů. Tento cvik dokáže efektivně posílit celé zádové partie a přispět k lepšímu držení těla. Pokud hledáte spolehlivý způsob, jak zlepšit své zdraví a fyzickou kondici, určitě byste neměli přehlédnout tento cvik. V této článku se dozvíte více o tom, jak cvik zvedání mrtvé váhy provádět správně a jaké jsou jeho hlavní přínosy pro vaše tělo. Takže pokud chcete být fit a zdraví, čtěte dál!
Zvedání mrtvé váhy je cvik na zadní svaly
Co je zvedání mrtvé váhy?
Zvedání mrtvé váhy je cvik, který trénuje především svaly zad, ale také zpevňuje stehenní svaly, lýtka a hýždě. Jedná se o dvouruční cvik, při němž se zvedá těžká váha ze země do výšky. Cvičení se většinou provádí ve formě série opakování, přičemž v průběhu série se opakuje několikrát.
Proč je zvedání mrtvé váhy dobré pro záda?
Zvedání mrtvé váhy je velmi účinným cvikem pro posílení zadních svalů – hlavně trapézů, které mohou při sedavém zaměstnání poměrně rychle oslabovat. Při cviku dochází k dynamickému napínání svalů zadní strany těla, přičemž se posilují svaly krční, hrudní a bederní páteře. Díky posilování těchto svalů dochází k jejich zpevnění a k celkovému zlepšení držení těla.
Jak správně provést zvedání mrtvé váhy?
Při zvedání mrtvé váhy je důležité dodržovat správnou techniku cviku, abychom zabránili zbytečnému zranění. V první řadě musíme zvolit vhodné množství váhy, které nám umožní cvičit s dlouhou řadou opakování. Poté se postavíme k činele se širokým postojem nohou, tak aby nám váha byla přímo před nohama. Pak se zakročíme v záklonu, přičemž se ohneme v kolenou, ne v bedrech a přitáhneme trup co nejblíže k váze. Poté se zároveň nárazově narovnáme, přičemž vypadáme z nohou a zvedneme váhu směrem nahoru. Při nejvyšším bodě cviku, tedy v plném natažení těla, dochází k dynamickému napětí svalů, které uzavírají celý pohyb. Poté se s váhou opět spustíme dolů do vyhrnuté pozice a začínáme s dalším opakováním.
Kolik opakování a série má být?
Počet opakování a sady závisí na úrovni trénovanosti a závaží, se kterým cvik provádíme. Začátečníci by měli provádět zvedání mrtvé váhy v sériích po pěti nebo šesti opakováních na každou stranu a postupně zvyšovat počet sérií. Pokud při cvičení nezačíníme úplně od nuly (tj. máme již nějakou úroveň síly), můžeme začínat například na třech sériích po osmi opakováních na každou stranu. V každé sérii je třeba dávat pozor na správnou techniku provedení cviku.
Musím být silný/á, abych mohl/a provádět zvedání mrtvé váhy?
Zvedání mrtvé váhy vyžaduje určitou úroveň síly, ale není to cvik pouze pro siláky a siláčky. Zvlášť začátečníky je důležité zvolit správnou váhu a dodržovat správnou techniku cviku, aby nedošlo k zranění. Postupem času se zlepší i síla a každý začne cvik provádět s větší váhou.
Závěr
Zvedání mrtvé váhy je účinným cvikem na posílení svalů zad, stehenních svalů, lýtek a hýždí. Cvik je vhodný pro začátečníky i pokročilé, ale je důležité dodržovat správnou techniku a zvolit vhodnou váhu. Výsledkem pravidelného tréninku s tímto cvikem je zpevnění svalů a celkové zlepšení držení těla.
Často Kladené Otázky
Co je zvedání mrtvé váhy?
Zvedání mrtvé váhy je cvik na zadní svaly, které se provádí pomocí ocelové tyče a kotoučů s váhou na koncích. Cílem cviku je zlepšit sílu a rozvoj svalů zad.
Je zvedání mrtvé váhy vhodné pro začátečníky?
Zvedání mrtvé váhy je náročný cvik, proto není vhodný pro začátečníky. Před zahrnutím zvedání mrtvé váhy do tréninkového plánu je doporučené naučit se správné techniky a postupně náročnost cviku zvyšovat. Začátečníkům se doporučují jednodušší cviky, které používají méně váhy. Při nesprávném provedení zvedání mrtvé váhy mohou vzniknout zranění nebo bolesti zad.