Světový rekord v bench pressu – jak daleko jsme se dostali?
Víte, jaká je největší váha, kterou kdy někdo dokázal zvednout na lavičce? Světový rekord v bench pressu je jedním z největších sportovních výkonů, který fascinuje mnoho lidí po celém světě. Ale jak daleko jsme se v této disciplíně skutečně dostali? Pokud se zajímáte o sílu a sportovní rekordy, určitě byste měli pokračovat v čtení a zjistit, jak byly během let zlepšovány výkony, kolik kilogramů se dokázalo zvednout a kdo jsou ti nejlepší v této těžké sportovní disciplíně.
Světový rekord v bench pressu – jak daleko jsme se dostali?
Obsah článku
Co je to bench press?
Bench press je cvik, který se běžně provádí na tréninku s váhou. Sportovci, kulturisté a výkonnostní atleti používají bench press k posílení svalů hrudníku, tricepsů a ramen. Tento cvik se skládá z ležení na lavičce, držení olympijské činky převážně s upaženým úchopem a pak pomalého spouštění činky na hrudník, následovaného návratu činky do počáteční polohy.
Světový rekord v bench pressu
Světový rekord v bench pressu je záznam nejtěžšího jednoznačného zvedání olympijské činky ze štítu. Dnes je to 437,5 kg, uvedeného v roce 2020 v zápasech silových trojbojů. Hlavními federacemi, které stojí za vedením světového rekordu v bench pressu, jsou IPF (International Powerlifting Federation) a IWF (International Weightlifting Federation).
Jaké jsou výkonnostní metriky v bench pressu?
Všeobecně se ergometrické síly měří v následujících jednotkách:
– 1 RM (jednu opakování maxima) – nejtěžší vážené zvedání jedním opakováním;
– RM 6 (opakujte šestkrát) – nejtěžší vážené zvedání šestkrát;
– RM 10 (opakujte 10krát) – nejtěžší vážené zvedání 10krát.
Jako každá jiná cvičení, i bench press má své vlastní metriky, které sportovci mohou použít k měření svého výkonu a rozvoje kondice. Nejbežnějšími metrikami jsou jednoznačně“ 1RM” (jednotlivé zvedání s maximální hmotností), “3×3” (tři série tří prvků) a “5×5” (pět sérií pěti prvků).
Jaké jsou rekordní výkony v bench pressu v České republice?
V roce 2014 se český výkonnostní atlet Jan Kůrka zapsal do historie jako první Čech, který zvedl neuvěřitelných 400 kg v bench pressu. V letech 2012 a 2014 dokázal Stanislav Jánis vytvořit nové české rekordy. V roce 2016 Pavel Kolařík přidal další zápis na seznamu nejlepších výkonů v bench pressu od českých atletů, když zvedl 362,5 kg.
Jak daleko jsme se dostali?
V posledních letech jsou v mnoha zemích k dispozici výkonnostní haly, kde si mohou závodníci prověřit své výkonnosti a srovnat je s výkonnostmi ostatních sportovců. Tyto haly poskytují mnoho doplňkových zařízení, které pomáhají zlepšit výkonnost.
Pokrok v technologii a léčebné výživě také přispěl k výkonu atletů. Dnešních sportovci mohou více chápat své tělo, lépe si uvědomovat své výkonnostní meze, a tedy rychleji rozvíjet své schopnosti a dosahovat nových výkonnostních metrik.
Často Kladené Otázky
### Jaký je aktuální světový rekord v bench pressu?
Aktuální světový rekord v bench pressu (ve váhové kategorii nad 140 kg) drží od roku 2020 neuvěřitelný Hafþór Júlíus Björnsson z Islandu, který zdvihl na soutěži Arnold Classic v Ohiu úžasných 501 kg!
### Jakého úspěchu dosáhli čeští vzpěrači v bench pressu?
Čeští vzpěrači se mohou pyšnit několika úspěchy v bench pressu. Mezi nejslavnější patří Ondřej Tůma, který v roce 2016 v kategorii do 83 kg na Evropském šampionátu v Norsku získal stříbrnou medaili a překonal tak vlastní národní rekord. Další čeští vzpěrači, kteří se prosadili na mezinárodní úrovni, jsou například Michal Vobruba a Martin Repánek.