Jaké svaly zapojuje pull-up?
V této článku se budeme zabývat jedním z nejoblíbenějších cviků pro posílení zádových svalů – pull-up. Pull-up je všestranný cvik, který zapojuje celou řadu svalů, mezi něž patří svaly zádové, pažní, břišní a některé další. Pokud tedy hledáte způsob, jak posílit své svaly a zlepšit svou kondici, určitě byste měli pokračovat v čtení. Naleznete zde totiž mnoho užitečných informací o tom, jak na pull-up cvik správně trénovat a co je důležité při jeho provádění nezapomenout.
Jaké svaly zapojuje pull-up?
Obsah článku
Pull-up, česky také podtvih, je pohyb, který umožňuje posílit mnoho svalových partií najednou. Jeho výhodou je, že nepotřebujete žádné zvláštní vybavení a můžete jej provádět kdykoliv a kdekoliv. Nicméně, abyste byli úspěšní v tomto cviku, je důležité rozumět, jaké svaly jsou při cviku zapojeny. V tomto článku se podíváme na to, jaké svaly zapojuje pull-up a jak je lze nejlépe posilovat.
Jaký je princip pull-up?
Pull-up má jednoduchý princip – zvedáte se vzhůru pomocí svalů, které táhnou ramena dolů a zápěstí dozadu. Při správném provedení pull-upu by měly být zapojeny tyto tři svalové partie:
Svaly zapojené při pull-upu
1. Hluboké svaly zad
Hluboké svaly zad, včetně širokých svalů zádových, lopatkových svalů, svalů trapézových a svalů romboidů, jsou hlavními svaly používanými při pull-upu. Tyto svaly táhnou ramena dolů, zatímco vaše ruce drží váhu. Tyto svaly také napomáhají vaší postoji při zdolávání odporu gravitace.
2. Ruce a zápěstí
Ruce a zápěstí jsou také důležitými svalovými partie, které pomáhají při provedení pull-upu. Bicí svaly a zápěstní svaly se používají k tahání těla nahoru a udržení stabilní polohy při vykonávání cviku.
3. Křížová partie svalů
Křížová partie svalů, která se skládá z předních a zadních deltoidů a svalů klíčního pletence, pomáhá táhnout ramena dolů a zápěstí dozadu při realizaci pull-upu.
Jak posilovat svaly při pull-upu?
Aby byly tyto svalové partie silné a zvládly zdolat odpor gravitace při tréninku pull-upu, je nutné je posilovat.
Existuje několik cviků, které mohou pomoci při posilování svalů zapojených při pull-upu:
1. Široké stahování na horním bloku
Cvičení na horním bloku umožňuje posilovat svaly zádového pletence, bicepsy a svaly zad. Cvičení se provádí tak, že se na blok poperou, úchopná šířka by měla být větší než šířka ramen. Potom je třeba seknout rukama dolů tak, aby se dotkly hrudníku.
2. Podtlaky
Podtlaky jsou účinné pro posilování svalů ramen a trupu, které jsou zapojeny při pull-upu. S pomocí vlastní váhy těla se vytvoří rezistence při snaze zdolat odpor působící gravitační silou a zvedání se nahoru.
3. Nápony na bicepsy
Posilování bicepsových svalů je rozhodující pro úspěšné provedení pull-upu. Existuje mnoho různých cviků na posilování bicepsových svalů, včetně cvičení s činkami nebo s gumovými expanderem.
Na závěr lze říci, že pull-up je účinným cvikem pro posilování mnoha svalových partií v těle. Rozumění tomu, jaké svaly jsou při cviku zapojeny, a provádění vhodných cviků pomáhají úspěšně zdolat odpor působící těžností a zdokonalit tento cvik.
Často Kladené Otázky
### Jaké svaly zapojuje pull-up?
Pull-up je cvik, který zapojuje hlavně svaly horní poloviny těla jako jsou biceps, triceps, lopatkové svaly, zádové svaly a svaly břišního pletence. Jde tedy o komplexní cvik, který pomáhá zpevnit celou horní polovinu těla.
### Jak často bychom měli dělat pull-up?
To záleží na individualitě každého jednotlivce. Pokud jste nováček, není třeba dělat tolik opakování, stačí několikrát týdně 3-5 sérií na 5-6 opakování. Pokud už máte praxi s tímto cvikem a chcete dosáhnout většího progresu, můžete navyšovat množství opakování a také počet sérií. Nicméně byste se měli vyvarovat nadměrného tréninku, což může vést ke zranění a přetížení svalů.