Jaké svaly zapojuje pull-up?

Jaké svalové skupiny se zapojují při shybech?

V dnešní době je posilování těla stále populárnější a rozhodně nemůžeme zapomenout na shyby, které patří k jedné z nejtěžších a nejefektivnějších cvičení pro horní část těla. Pokud se vám shýbat daří, zlepšujete si svou sílu, vytrvalost a v neposlední řadě i koordinaci pohybů. Ale jaké svalové skupiny se skrývají za tímto náročným cvičením? Pokud chcete rozšířit své základní znalosti o shybech a zjistit, které svalové skupiny se při tomto cviku zapojují, nechte se inspirovat dnešním článkem. Udělejte si čas pro své tělo a posuňte se k dalšímu stupni svého osobního posilování.

Jaké svalové skupiny se zapojují při shybech?

Shyby jsou jedním z nejlepších cviků na posílení horní poloviny těla a především ramen, zádů a bicepsů. Vzhledem k tomu, že shyby jsou relativně náročné cviky, mnoho lidí se je snaží vyhnout, ale pokud se vám podaří je zvládnout, získáte silnější svaly, lepší držení těla a vyšší výkonový potenciál.

První svalová skupina: Latissimus dorsi

Při shybech se aktivuje nejvíce svalová skupina latissimus dorsi, která je součástí zadního řetězce svalů. Latissimus dorsi se začne zapojovat, když svými pažemi usilujete o stáhnutí vašeho těla nahoru. Jedná se o velký sval, který se táhne od křížové kosti, dolních žeber a páteře a končí na horním vnitřním brázdičku paže. Latissimus dorsi zajišťuje tahání paží dolů a zároveň se zapojuje při prodlužování paží.

Druhá svalová skupina: Biceps brachii

V druhém místě se nachází svalová skupina biceps brachii, která se nachází na přední straně paže. Při cvičení shybů dochází k velkému zapojení svalu biceps brachii. Sval se skládá ze dvou hlav, kde přední hlava napomáhá při ohýbání ramen a zároveň se zapojí při soustředěném stahu paží nahoru.

Třetí svalová skupina: Zadní deltoid

Další svalová skupina zapojená při shybech je zadní deltoid, což je sval, který se nachází na zadní straně ramen. Zadní deltoid se zapojuje při soustředění na kontrakci lopatky a při tahání těla nahoru. Tento svalový úsek pomáhá při kontrole a stabilizaci těla a zajišťuje, že se shyby správně provádějí.

Čtvrtá svalová skupina: Teres major

Jinou svalovou skupinou vztaženou k shybům je teres major. Jedná se o sval, který se nachází na zadní straně horní části paže a je součástí zadní svalové skupiny. Při cvičení shybů dochází k zapojení svalu teres major, který pomáhá při přitahování paží dolů a zároveň stabilizuje ramena.

Pátá svalová skupina: Rhomboideus major a minor

Závěrem stojí za zmínku i svalové skupiny rhomboideus major a minor, které se nacházejí na horní zádové ploše. Tyto svaly se zapojují při držení těla na místě a při kontrole a stabilizaci ramen. Cvičení shybů může přispět k zvýšení síly a objemu rhomboideus major a minor svalů a tím i ke zlepšení držení těla, posturu a výkonu.

Závěr

Shyby jsou skvělým cvikem na posílení svalového výkonu v oblasti ramen, zádů a bicepsů, ale především aktivují latissimus dorsi, biceps brachii, zadní deltoid, teres major a minor a rhomboideus. Pokud chcete dosáhnout větší síly, rychlosti a celkového zdraví vašeho těla, je dobré občas zahrnout shyby do vaší tréninkové rutiny.

Často Kladené Otázky

Jaké svalové skupiny se zapojují při shybech?

Při shybech se nejvíce zapojují svaly paží a zádové svaly. Patří sem především bicepsy, tricepsy, svaly hrudníku a lopatek.

Jak často bych měl cvičit shyby?

Frekvence cvičení shybů by měla být v závislosti na vašem tréninku. Pokud se snažíte vylepšit svůj počet opakování, můžete cvičit shyby každý druhý den. Naopak, pokud se snažíte zvyšovat svou sílu, doporučuje se cvičit shyby jen dvakrát týdně s dostatečnou pauzou mezi tréninky.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *