Důležitost dřepů pro zdraví těla

Jaká je správná váha při dřepu?

Dnes se budeme bavit o tématu, které velmi zajímá mnoho lidí, kteří se pravidelně věnují cvičení – jaká je správná váha při dřepu. Pokud vás tedy zajímá, jak dosáhnout co nejlepších výsledků a minimalizovat přitom riziko zranění, určitě nechte číst dál. V dalších řádcích se dozvíte, jaká váha je pro dřepování vhodná a na co si při výběru váhy dávat pozor.

Jaká je správná váha při dřepu?

Co je dřep?

Dřep (nebo také „klička“) je fitness cvičení, které je zaměřené na posílení svalů dolní poloviny těla. Během dřepu se člověk snaží se směrem dolů až do úrovně, kdy jsou kolena ohnutá pod úhlem 90 stupňů, poté se na původní pozici posouvá zpět nahoru. Dřep se provádí s vlastní hmotností těla nebo s ocelovými kotouči, které přidávají na zátěži.

Jak se dřep provádí?

Dřep se provádí tak, že člověk postaví nohy do šířky kyčlí, zvedne paže k vodorovné linii a následně se pomalu ohýbá v kolenou a páteři. Kolena směřují stejným směrem jako špičky nohou. Hlava a hrudník jsou vzpřímené a stojí člověk na celé ploše nohou. Poté se dřep vrátí zpět až do výchozí polohy. Správné provedení dřepu by mělo být postavené na koordinaci a správném držení těla.

Co je nebezpečí nesprávného dřepu?

Pouhým nahým okem nelze rozpoznat, jestli je dřep proveden správně či nikoliv. Stejně tak nelze rozeznat, zda je zátěž, kterou daný člověk zvládá, adekvátní jeho fyzické kondici. Nesprávným provedením dřepu si člověk může způsobit zranění, které může být velmi bolestivé a spousta lidí se po takovémto zranění dokonce rozežene i od vlastního cvičení. Proto je důležité dbát na správnou techniku a váhu při dřepu.

Jakou váhu si na dřep zvolit?

Rozhodnutí o zvolené zátěži při dřepu vychází z individuálních schopností každého jednotlivého člověka. Vzhledem k tomu, že nesprávnou zátěž můžeme svému tělu způsobit zranění. Pokud se člověk rozhodne cvičit s vlastní vahou, neexistuje žádné pevné pravidlo, které by určovalo, kolik dřepů by měl být schopen provést. Nicméně pokud není jeho snahou stát se powerlifterem a neplánuje dřepy provádět jako sportovní disciplínu, zvolení adekvátní zátěže v rámci jeho fyzických možností je základním rozhodnutím.

Co dělat při pocitu bolesti či přetížení?

Jedním z největších rizik při cvičení je zranění, které může mít mnoho příčin. Mezi ně patří zranění z nedostatečného ohřevu, přetížení, spíše než nedostatek tréninku, náhlé změny rychlosti a akcí. Pokud cítíte nějakou bolest, například v oblasti kolen, nebo se vám při dřepu nedaří použít správnou techniku, měli byste přerušit cvičení a poradit se s odborníkem. Stejně tak doporučujeme, aby si lidé zařadili do tréninkového plánu i protahovací cviky či jógu, která pomůže tzv. „odtrénovat“ svaly a předejít tak vzniku bolestí a zranění.

Závěr

Na závěr stojí za to říct, že výběr správné váhy při dřepu je velmi důležitý, stejně jako správná technika cvičení. Pokud cvičíme nesprávně, může se to projevit na jménu naší postavy v podobě zranění, které může jak fyzicky, tak psychicky ovlivnit náš život. Proto nepodceňujme důležitost toho, jakou váhu si na dřep zvolíme a jak správně se snažíme cvičit.

Často Kladené Otázky

Jaká je správná váha při dřepu?

Správná váha při dřepu závisí na individuálním výkonu fitness cvičence. Pokud začínáte cvičit, je důležité začít s nižšími váhami a postupně zvyšovat zátěž, abyste minimalizovali riziko zranění a správně vybudovali svalovou sílu. V průměru se běžně doporučuje začátečníkům při cvičení dřepu používat váhu okolo 20-30 kg a postupně ji navyšovat až na 70-80 kg. Samozřejmě, u pokročilých cvičenců se může váha při dřepu lišit a může být až dvojnásobná.

Co by měl být správný postoj při dřepu?

Správný postoj při dřepu má klíčový význam pro úspěšné a bezpečné provedení cvičení. Důležité je, aby cvičenec při dřepu měl nohy rozkročené na šířku ramen, prsty natažené směrem ven, pohled směřoval vpřed a hlava byla v rovné linii s páteří. Zároveň je důležité si udržet rovnováhu tím, že dýcháme při nádechu, při návratu z dřepu výdech. V průběhu cvičení bychom také neměli kmitat, tedy měnit rytmus dýchání nebo zuřivě bojovat proti váze. Správný postoj při dřepu tedy spočívá v kontrole dechu, nádhechu, rovnováze a pohledu vpřed.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *