Jak na mrtvý tah
V dnešní době jsou mrtvé tahy velmi populární tréninkovou aktivitou, která pomáhá posílit svalovou hmotu a zlepšit celkovou fyzickou kondici. Jak na mrtvý tah je však mnohem víc než jen jednoduchá cvičení. Tento tréninkový prvek si vyžaduje přesné provedení, správné držení těla a správnou techniku, aby bylo dosaženo maximálních výsledků. Pokud jste sportovec nebo nadšenec do fitness, pak jistě víte, jak důležité je mít v rukou správný návod pro mrtvý tah. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o mrtvém tahu a jak ho správně provádět pro optimální výsledky. Takže, pokud chcete dosáhnout svých cílů a posunout svůj trénink na vyšší úroveň, pak je pro vás tento článek určený a neváhejte ho číst dále.
Jak na mrtvý tah – cvik pro celé tělo
Mrtvý tah je jedním z nejoblíbenějších cviků pro zlepšení fyzické kondice a posílení celého těla. Jedná se o cvik, který je vhodný pro muže i ženy všech věkových kategorií a pomocí správné techniky může být bezpečně prováděn i začátečníky.
Co je mrtvý tah?
Mrtvý tah je silový cvik, při kterém se aktivují především svaly dolní části zad, stehen a hýždí. Cvik je charakteristický tím, že se zvedá těžká váha ze země při pevné pozici nohou. Efektivita cviku spočívá v tom, že se trénují svaly na prodloužené intervaly, čímž se zvyšuje jejich síla a zlepšuje celková koordinace těla.
Jak na to?
Při výkonu mrtvého tahu je velmi důležitá správná technika. V opačném případě hrozí možnost zranění zad, bederní páteře nebo kolenních kloubů. Proto je důležité si na začátku nechat cvik vysvětlit od zkušeného trenéra a cvičit pod jeho dohledem. Postupně si můžete cvik osvojit a s časem zvýšit zátěž.
1. Správná pozice těla
Položte si na zem činky a postavte se před ně s mírně roztaženýma nohama a patami v linii s činkami. S kolena mírně pokrčenýma sklopte se dopředu a uchopte činky s otočenými dlaněmi přímo pod rameny.
2. Pozice nohou
Nohy by měly být mírně roztažené, aby se zabránilo vychýlení těla. Dávejte pozor, aby byly nohy v linii s boky a nebyly příliš blízko nebo naopak moc daleko od činek.
3. Pevné držení
Při mrtvém tahu je velmi důležité mít pevné držení těla. Trup by měl být vyrovnaný a neohýbaný. Začátečníci často dělají chybu v tom, že zakulacují hřbet nebo naopak klenou bedra. To znamená, že by se měl těžiště přemístit na paty, což umožní, aby byla síla rozdělena mezi dolní a horní část těla.
4. Výdech a nádech
Při výkonu mrtvého tahu je třeba správně dýchat. Při zvedání váhy se nadechněte a držte dech. Při spouštění vaše vydechujete.
5. Postupný nárůst zátěže
Při cvičení mrtvého tahu je důležitý postupný nárůst zátěže. Začínáme s menší hmotností a pouze postupně přidáváme váhu. Před každým tréninkem by se měla vaše zátěž zvýšit o maximálně 5%.
Mrtvý tah – proč ho cvičit?
Cvičení mrtvého tahu má řadu výhod. Prakticky cvičíte celé tělo a posilujete hlavně svaly zad, stejně tak nohou a hýždí. Proto se kromě zlepšení fyzického stavu také upevňuje celková stabilita těla.
Další výhodou cviku mrtvého tahu je zlepšení psychického zdraví. Cvičení uvolňuje stres a zvyšuje se vám hladina endorfinů. Ty jsou známy tím, že vám dopřejí pocit štěstí a dokážou také zmírnit bolesti.
Není důvod se bát cviku mrtvého tahu, stačí dodržovat správnou techniku a postupně navyšovat zátěž. Cvičením nejen zlepšíte své fyzické, ale také psychické zdraví. Rozhodně vynechte chyby, které se dělají nejčastěji: ohnutí páteře, pokrčení zápěstí, špatné postavení nohou. Pomocí správné techniky a postupným navyšováním zátěže získáte rychlejší výsledky.
Často Kladené Otázky
Jak správně provádět mrtvý tah?
Nejprve si vyberte správnou váhu, se kterou se cítíte komfortně a zvládnete ji bezpečně. Postavte se s nohama ve šířce ramen a držte činky před sebou v úrovni stehen. Pak se nakloníte dopředu v bok a ruce s činkami necháte spadnout k zemi. S rovným a napnutým záděm pomalu zvedněte těžkou váhu až do úrovně kyčlí, poté se položte zpět dolů k zemi.
Může mrtvý tah způsobit zranění?
Ano, mrtvý tah je považován za jednu z nejtěžších silových cvičení a pokud se nevykoná správně, může způsobit zranění. Pokud máte problémy se zády, doporučujeme se poradit s odborníkem nebo fyzioterapeutem, jak správně cvičení provádět a jakou váhu zvolit. Také je důležité dbát na správnou techniku a postupně zvyšovat váhu pouze v případě, že se cítíte dostatečně silní a stabilní.