Cvičení proti syndromu páteřního nervu ischiaticus – Piriformis

Víte, co je to syndrom páteřního nervu ischiaticus – Piriformis? Pokud trpíte bolestmi v dolní části zad, hýždích nebo nohou, pravděpodobně se s tímto problémem již setkaly. V dnešní době, kdy trávíme mnoho času v sedě, je tento syndrom stále častější. Pokud chcete zlepšit své zdraví a zvládnout bolesti v těchto oblastech, čtěte dál. V dnešním článku se dozvíte více o cvičeních, které vám mohou pomoci zmírnit bolesti a řešit tento nepříjemný problém.

Páteřní nerv ischiaticus se nachází na dolní části páteře v blízkosti sedacího nervu a tvoří součást nervové soustavy, která je zodpovědná za řízení nohou. Pokud jsou některé svaly křečovité, mohou tlačit na nervová vlákna a způsobovat bolest zvanou syndrom páteřního nervu ischiaticus.

Jedním z hlavních svalů, který může způsobovat tento syndrom, je piriformis. Tento sval se nachází na dolní části páteře a je zodpovědný za otáčení a stabilizaci boků.

V této době, kdy je většina lidí kvůli pandemii Covid-19 zavřená doma kvůli karanténě, je extrémně důležité zůstat aktivní a v dobré kondici. Cvičení, která si ukážeme v tomto článku, vám pomohou uvolnit sval piriformis a tím zmírnit příznaky syndromu páteřního nervu ischiaticus.

Cviky na protažení piriformis

Piriformis může být natažen pomocí různých cviků. Níže je uvedeno několik jednoduchých cviků na protažení svalu piriformis.

1. Protahování na zemi – tento cvik se provádí ležením na zádech a ohnutím kolene přes tělo. Pokud chcete zvýšit účinnost cviku, můžete si kolena přidržet rukama. Tento cvik by měl být prováděn po dobu 30 sekund na každé straně.

2. Protahování s oporou – Na podložce lehněte na záda a ohýbejte kolena. Levou nohu položte na pravé koleno a pomalu zatáhněte pravou nohu směrem k hrudníku. Tento cvik se provádí po dobu 30 sekund na každé straně.

3. Protažení sedem na podložce – položte si na záda podložku a ohněte kolena. Překřížte jednu nohu přes druhou tak, aby se kolena potkala. Uchopinou uzavřte kotníky a přitáhněte si nohy k sobě. Udržujte pozici po dobu 30 sekund.

Trénování hýžďových svalů

Kromě protahovacích cviků, posilovací cviky také přispívají k uvolnění svalu piriformis. Níže je uvedeno několik cviků na posílení svalů hýždí.

1. Blatník – začněte tím, že se postavíte rovně a nohy si postavíte do šířky ramen. Po chvíli se ohnout a položit ruce na zem. Pomalu zatáhněte jednu nohu dozadu a druhou nohu ohněte v kolenním kloubu. Tento cvik se provádí 10krát na každé straně.

2. Rozhoupání nohou na podlaze – lehněte si na podložku na břicho – ruce si dejte pod hlavu a roztáhněte coli. Menší rozsah pohybu nyní začněte přesouvat kolena nahoru a dolů, tak aby vám střídavě jedna a pak druhá hýždě koordinovaně dvakrát narazila nahoru a dolů.

3. Kalichy – stoupněte si do šířky ramen. Jednu nohu skloňte, zatímco druhou nohu ohnět a položíme na půlce ponožku na levé straně. Pravá ruka se pak ohněte a pevně přitiskne na ventrální stranu levé kolenní kloub. Vydržíme 10 vteřin a máme hotovo. Poté můžeme pravou ruku přesunout na kateroukoliv stranu na kolenní klenbu tak, abychom zvýšili aktivaci svalu piriformis.

Je důležité dodržovat správné postupy a nesnažit se cvičit příliš rychle. Pokud cítíte jakékoliv nepohodlí, zastavte cvičení a poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem.

To bylo krátké shrnutí o tom, jak cvičit proti syndromu páteřního nervu ischiaticus pomocí protahovacích a posilovacích cviků. Pokud budete dodržovat tyto cviky pravidelně, můžete si ulevit od bolesti a zvýšit pohyblivost svalu piriformis.

Často Kladené Otázky

Jaké jsou příznaky syndromu páteřního nervu ischiaticus?

Příznaky syndromu páteřního nervu ischiaticus zahrnují bolesti v dolní části zad, hýždích a nohách, které mohou být šířeny až do nohou. Dalšími příznaky mohou být brnění a slabost v nohou, potíže se sedáním a stání a omezená pohyblivost v dolní části těla.

Které cviky jsou vhodné pro boj proti syndromu páteřního nervu ischiaticus?

Cvičení proti syndromu páteřního nervu ischiaticus by mělo být zaměřeno na posílení svalů v oblasti zad, boků a hýždí. Konkrétní cviky, které by mohly pomoci, jsou například bridging, zvedání nohou v poloze na břiše nebo protahování piriformis svalů. Nicméně byste měli být opatrní při cvičení a případné bolesti byste měli okamžitě ukončit a poradit se s lékařem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *