Cvičení proti bolesti ischiatického nervu
Vítáme vás u našeho článku o cvičeních proti bolesti ischiatického nervu. Pokud trpíte této bolestí, víte, jak nepříjemná a omezující může být. Může vám bránit v každodenním životě a omezovat vaše pohyby. Proto vám přinášíme několik jednoduchých cvičení, která vám pomohou zmírnit bolest a zlepšit vaše pohybové funkce. Pokračujte v čtení a zjistěte, jaké cviky jsou nejefektivnější a jak je správně provádět, aby vám pomohly zbavit se bolesti ischiatického nervu.
Cvičení proti bolesti ischiatického nervu
Obsah článku
Ischiatický nerv patří k největším nervům v lidském těle, jehož úlohou je propojit páteř s dolními končetinami. Pokud dojde k jeho podráždění nebo stlačení, může způsobit velmi nepříjemné bolesti, které se označují jako ischiální neuralgie nebo ischiáda. Ty se projevují jako pálení, brnění, snížená citlivost a slabost v dolních končetinách.
Pokud trpíte bolestmi ischiatického nervu, může vám pomoci několik cvičení, která pomáhají uvolnit napětí v bederní páteři a posílit břišní a hýžďové svaly.
1. Vyhýbavé cviky
Při bolesti ischiatického nervu se vyplatí vyhýbat se cvičením, které mohou ještě zhoršit situaci. Mezi takové cviky patří třeba dřepy, náklony, dřepy s výpadem nebo cviky na posilovacích strojích, které zatěžují bederní oblast. Místo toho byste se měli zaměřit na cviky, které posilují břišní a hýžďové svaly.
2. Cviky na uvolnění napětí v bederní páteři
Jedním z nejúčinnějších cviků na uvolnění napětí v bederní páteři a ulevení od bolesti ischiatického nervu je cvik „kočka-kamila“. V této pozici se postavte do čtyřkolejky, ruce položte pod ramena a kolena pod boky. Poté vydechněte, zavřete pusu a krční páteř skloníte dolů, zatímco bederní páteř ohnete nahoru. Tuto pozici podržte na pár vteřin, nadechněte se a vracejte se pomalu do výchozí pozice.
Další cvik, který pomáhá uvolnit napětí v bederní páteři, je „halasana“ neboli pozice pluhu. Lehněte si na záda, ruce položte podél těla. Pak vydechněte, zvedněte nohy a začněte s nimi pomalu hýbat, až je máte za hlavou. Podržte tuto pozici na pár vteřin a poté se vracejte do výchozí polohy.
3. Posilování břišních a hýžďových svalů
Napjaté břišní svaly a silné hýždě jsou základem pro zdravou bederní páteř a minimalizují riziko podráždění ischiatického nervu. Mezi nejúčinnější cviky na posilování těchto svalů patří například „plank“, „tři set sedmdesát“ nebo „výpady“.
„Pank“ je cvik na posilování břišních svalů, při kterém se opíráte o předloktí a špičky nohou. Tuto pozici držte na pár vteřin, než se vrátíte do výchozí polohy.
Cvik „tři set sedmdesát“ cvičíte tak, že ležíte na břiše, ruce pokládáte na záda a zvedáte k sobě všechny čtyři končetiny. Podržte tuto pozici na několik vteřin, než se vrátíte do výchozí polohy.
Posledním cvikem jsou „výpady“, které posilují hýžďové svaly. Postavte se před zrcadlo, jednu nohu narovnejte a druhou nasaďte tak, aby byla v úhlu 90 stupňů. Poté proveďte pomalý výskok a spouštějte se zase dolů. Opakujte tento cvik na obou nohách.
Závěr
Pokud trpíte bolestí ischiatického nervu, určitě si vyzkoušejte některá z výše uvedených cvičení. Nezapomeňte však, že při akutní bolesti byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a nechat si určit příčinu vašich potíží.
Často Kladené Otázky
Jaké cviky mohu provádět proti bolesti ischiatického nervu?
Existuje celá řada cviků, které mohou pomoci ulevit od bolesti ischiatického nervu. Mezi nejefektivnější patří různé protahování a posilování cviky, jako je například cvik „noha nad hlavou“ nebo „kočičí póza“. Důležité je však poradit se s odborníkem, abyste zjistili, které cviky jsou pro vás nejvhodnější.
Je možné úplně vyléčit bolest ischiatického nervu pomocí cvičení?
Cvičení může pomoci výrazně zmírnit bolest ischiatického nervu, ale může být pouze součástí komplexní léčby. Pokud trpíte akutní bolestí, může vám lékař předepsat léky na bolest a zánět. Pokud je bolest chronická, může být nutné podstoupit fyzioterapii nebo dokonce operaci. Je důležité konzultovat vaši situaci s odborníkem, který vám pomůže sestavit správný plán léčby.