Cvičení břišních svalů po porodu
V tuto chvíli jste pravděpodobně již podstoupila těhotenství a porod, což může způsobit značné změny ve vašem těle a psychice. Zaměříme se zde na cvičení břišních svalů po porodu. Pokud si přejete získat zpět sebedůvěru, zlepšit držení těla a posílit břišní stěnu, budete chtít pokračovat v čtení. V tomto článku se dozvíte, jak cvičit břišní svaly správně po porodu a abyste mohla znovu vychutnat svůj život plně.
Cvičení břišních svalů po porodu
Obsah článku
Mnoho žen se po porodu snaží vrátit do formy a obnovit své pevné břišní svaly. Je důležité začít s cvičením postupně a v souladu s doporučením lékařů, protože v těhotenství a porodu dochází k výrazným změnám v břišní oblasti. V následujícím článku se podíváme na nejlepší cviky pro obnovu břišní svalové síly po porodu.
Nepříjemné následky porodu
Břišní svaly procházejí v těhotenství a porodu významnými změnami. To ještě více zhoršuje situaci, když zanedbáváte cvičení břišních svalů a neustále trpíte bolestí v oblasti ledvin, ocasní kosti a podobně.
Při přirozeném porodu dochází k roztažení břišních svalů a našlapaní horních vrstev svalové hmoty. Největší tlak a roztažení však pociťují svaly, které korigují pánevní dno a břišní dutinu. Pokud nečinnost v této oblasti budete pokračovat po porodu, může to vést k poruchám funkce vnitřních orgánů.
Výhody cvičení břišních svalů po porodu
Cvičení břišních svalů po porodu má několik výhod:
- Pomáhá obnovit svalovou sílu břišní oblasti po porodu.
- Zlepšuje krevní oběh v oblasti břicha.
- Zlepšuje funkci pánevních orgánů a redukuje bolesti.
- Pomáhá předcházet postpartální deprese.
- Snížení hladiny stresových hormonů v těle.
Cviky pro břišní svaly po porodu
Při cvičení břišních svalů po porodu je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat náročnost. Doporučujeme cvičit pod dohledem odborníka. Následující jsou nejlepší cviky pro obnovu břišní svalové síly po porodu:
Cvičení čtyřnohého chodidla
Tento cvik bude účinný při posilování dolních břišních svalů. Položte se na záda a kolena máte ohnutá. Nyní vystrčte jednu nohu. Snažte se udržovat tuto polohu po dobu několika sekund. Potom se vraťte zpět do výchozí polohy. S tímto cvikem můžete pokračovat až do 15 opakování na každé noze.
Cvičení podřepu
Podřepy jsou příkladem cvičení, které pomohou posílit dolní břišní svaly. Postavte se s mírně roztaženými nohama. S nádechem se pomalu spusťte dolů, dokud neobvoláte kolena. S výdechem se pomalu zvedněte zpět do výchozí polohy. Tento cvik opakujte až do 12 opakování.
Cvičení plánku
Plánkování je účinným cvikem pro břišní svaly. Lehněte si na břicho a opřete se o předloktí. Nyní udržujte tuto polohu po dobu několika sekund. Pokuste se tuto polohu udržovat co nejdéle vícekrát za sebou.
Závěr
Cvičení břišních svalů po porodu pomáhá obnovit svalovou sílu břišní oblasti a snižuje riziko bolesti. Doporučujeme začít pomalu a postupně zvyšovat náročnost cviků. Pokud zvažujete cvičení po porodu, vyhledejte nejprve konzultaci s kvalifikovaným odborníkem.
Často Kladené Otázky
### Jak dlouho bych měla čekat s cvičením břišních svalů po porodu?
Je důležité nezačínat cvičit břišní svaly příliš brzy po porodu, aby se snížilo riziko poškození svalových tkání a dalších komplikací. Většina odborníků doporučuje začít cvičení až šest až osm týdnů po porodu nebo poté, co dojde k uzdravení perinea a břišních svalů.
### Jaký druh cvičení břišních svalů bych měla dělat po porodu?
Cvičení břišních svalů by mělo být postupné, začínat by se mělo s jednoduchými cviky na zpevnění předních břišních svalů a svalů pánevního dna. Postupně můžete pokročit na cviky, které zapojují i okolní svaly. Důležité je nezačínat s příliš náročnými cviky, nevydávat na sebe příliš velký tlak a přestat ihned při jakýchkoli příznacích tělesného nepohodlí. V ideálním případě by cvičení mělo být koordinováno s odborníkem na oboru fyzioterapeutiky či rehabilitace.