Jak správně dělat push-upy

Co posiluje cvik kliky? (What does the push-up exercise strengthen?)

Cvik kliky je jedním z nejpopulárnějších cviků, které můžeme provádět. Většinou si ho spojujeme s posilováním horních partií těla, ale je možné si s ním procvičit celé tělo. Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, chcete zlepšit svoji fyzickou kondici a posílit své svaly, pak tento článek je ideální pro vás. V následujících řádcích se dozvíte, které části těla posiluje cvik kliky a jaké jsou jeho další výhody. Také získáte tipy na to, jak cvik kliky provádět správně, aby byl co nejefektivnější. Navíc se budete moci dozvědět, jaké jsou nejčastější chyby při provádění tohoto cviku a jak se jim vyhnout. Tak neváhejte a pokračujte v čtení!

Co posiluje cvik kliky?

Push-up, česky kliky, jsou jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších cviků při posilování horní části těla. Zhodnocení vlivu cviku kliky na tělo však není tak jednoduché, jak to může znít. Proto se v tomto článku zaměříme na to, co všechno cvik kliky posiluje.

Posilování svalů hrudníku a ramenního pletence

Začněme s tím, co je na cviku kliky nejvíce vidět – posilováním svalů hrudníku a ramenního pletence. Při provádění kliků se aktivovali hlavně svaly prsou, které jsou nejvíce podílejí na posunu těla nahoru a dolů. Kromě svalů prsou se také posilují svaly ramenního pletence, které jsou zodpovědné za podpůrnou funkci při cviku kliky.

Posilování svalů trupu

Méně známou skutečností je, že cvik kliky má vliv také na svaly trupu. Při provádění kliků se totiž zapojují především svaly břišní a zadní. Tyto svaly se snaží udržet tělo ve správné pozici během celého cviku. Proto se dá cvik kliky považovat za jednu z nejlepších aktivit pro posilování svalů trupu.

Zlepšení celkové kondice

Cvik kliky neposiluje pouze svaly, ale má také vliv na celkovou kondici. Při provádění kliků dochází k urychlení tepové frekvence, což má vliv na zlepšení kardiovaskulárního systému. Díky cviku kliky tak dochází k celkovému zlepšení kondice těla.

Posilování nohou a svalů zad

Nejde o to, že by cvik kliky přímo posiloval nohy, ale během cviku se i tyto svaly zapojují. Nohy slouží jako stabilizátory těla a také pomáhají při posunu nahoru a dolů. Kromě nohou se také zapojují svaly zad, které pomáhají udržet tělo ve správné pozici během celého cviku.

Zlepšení koordinace a rovnováhy

Posledním benefitem cviku kliky je zlepšení koordinace a rovnováhy těla. Při cviku kliky se tělo pohybuje ve vertikální rovině, což je poměrně náročné na koordinaci a rovnováhu. Díky tomu se také zlepšuje celková koordinace a rovnováha těla.

Závěr

Z výše uvedeného můžeme zjistit, že cvik kliky posiluje svaly hrudníku a ramenního pletence, svaly trupu, nohy a svaly zad. Dále také zlepšuje celkovou kondici, koordinaci a rovnováhu těla. Proto by měl být cvik kliky součástí cvičebního plánu všech, kdo chtějí posílit své tělo.

Často Kladené Otázky

Co posiluje cvik kliky?

Cvik kliky je účinný zejména pro posílení svalů hrudníku, ramen a tricepsů. Při provádění této cvičební aktivity se zapojují také svaly břišní a dolní části zad.

Kolik kliků bych měl/a denně udělat?

Optimální počet kliků závisí na vašich individuálních cílech a fyzické kondici. Pokud vás cvik kliky nějakým způsobem přetěžuje, doporučujeme zvolit menší počet opakování. Začátečníci by mohli začít s 3 až 5 opakováními a postupně přidávat další kliky. Pokročilí cvičenci by si mohli stanovit vyšší cíle a provádět až 100 a více kliků denně. Nicméně vždy byste měli cvičit s ohledem na svou fyzickou kondici a zdravotní stav.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *