Fitness Crossfit: Síla a Výkonnost

Výkonové cviky v Crossfitu: Thruster

Vítejte uvnitř světa Crossfitu! Pokud hledáte způsob, jak se rychle a efektivně posunout ke svému tělesnému vrcholu, jste na správném místě. V této příručce se budeme věnovat dvěma základním cvikům, které jsou nedílnou součástí crossfitového tréninku – Thrusteru a čemu přesně tato cvičení služí, které benefity přináší a jakým způsobem by se měly provádět pro maximální výkon. Pokud se chcete dozvědět více o těchto efektivních výkonových cvicích, pokračujte v čtení této příručky.

Výkonové cviky v Crossfitu: Thruster

Crossfit je v posledních letech stále populárnější. Tento tréninkový systém kombinuje prvky fitness, gymnastiky, výtahu a tréninkových metod ve vysoce intenzivním způsobu, který vyžaduje nejen sílu a vytrvalost, ale také koordinaci, rychlost a pružnost. Mezi výkonové cviky v crossfitu patří také Thruster, který kombinuje dva další cviky: dřep a press.

Popis cviku

Thruster tedy spojuje dřep a press do jednoho plynulého pohybu. Začínáme vstupem do dřepu, přičemž tělo by mělo být v rovné linii a hmotnost těla by měla být rozložena rovnoměrně mezi nohy. Následně vstoupíme do druhé fáze cviku, kterou je přenesení hmotnosti na paty a rychlý výstup do stojky. Hýždě by měly být stlačeny a břišní svaly napnuté. Z pohybu dřepu nyní plyne pohyb pressu. Při výstupu mírně ohneme lokty, aby mohly být potom naprosto rovné při poslední fázi cviku, tedy při zdvihu nad hlavou. Htěli byste, aby vámi provedený thruster byl správný? Pak se přesvědčte, že máte správně postavenou činku a pevný úchop na jejích bocích.

Výhody cviku

Thruster je účinným cvikem, který spojuje několik svalových skupin a také trénuje koordinaci a flexibilitu. Díky tomu lze tento cvik využít při trénování celého těla a zlepšení celkové fyzické kondice. Kromě toho pomáhá při posilování svalového aparátu, zejména stehenních svalů, břišních svalů a svalů horní poloviny těla. Thruster také zvyšuje srdeční výkon a celkovou vytrvalost, což je u crossfitu důležité, kdy se provádějí tréninky, které trvají několik minut a zapojení celého těla.

Zapojení svalů

Thruster zapojuje celkově celé tělo. Dřepová fáze cviku využívá svaly dolní poloviny těla, jako jsou kvadriceps, hýždě a hamstringy. Při zvedání vydání tělesné váhy jsou zapojeny hlavně svaly břišní, svaly oblasti hrudníku a zápěstní kůstky při udržení rovnoměrného držení činky.

Tréninkové tipy

Pokud chcete vylepšit svůj výkon v cviku Thruster, měli byste se zaměřit na techniku provedení, ale také na sílu a kondici svých svalů. Můžete zkusit například trénink dřepů, aby byly vaše svaly dolní poloviny těla silnější a pevnější. Při tréninku vždy dodržujte správnou techniku provedení a postupujte postupně při zvyšování zátěže. Je také důležité cvičení provádět systematicky a pravidelně a dát si na něj dostatek času pro správné zahřátí i náklaďáčení. Nikdy nepodceňujte důležitost kvalitního tréninkového plánu, který bude přesně odpovídat vaší úrovni a cílům.

Závěr

Thruster je výkonovým cvikem v crossfitu, který kombinuje dřep a press. Jedná se o účinný cvik pro celé tělo, který trénuje sílu, vytrvalost, koordinaci a pružnost. Tento cvik je vhodný pro trénink celého těla a jeho správné provedení lze vylepšit pomocí technického tréninku, tréninku na svalovou sílu a pravidelností. Pokud chcete zlepšit svůj výkon v crossfitu, měli byste určitě přemýšlet o zařazení Thrusteru do svého tréninkového plánu.

Často Kladené Otázky

Jak správně provádět thruster v crossfitu?

Thruster je komplexní cvik, který kombinuje předkopávání a tlakování. Začněte s vybráním odpovídající váhy a správným držením tyč. Dále seřaďte své tělo a zanutíte jádro. Po náběhu do dřepu začněte vystřelovat nahoru a současně tlačit tyč nad hlavu. Poté klesněte zpět do výchozí polohy a opakujte tento pohyb.

Je thruster vhodný pro začátečníky?

Thruster je náročný cvik, který vyžaduje správnou techniku a dostatečnou sílu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje úplným začátečníkům. Doporučujeme začít s jednoduššími cviky a postupně zvyšovat náročnost tréninku.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *