Jak se zbavit strií na kůži

Jak vznikají strie

Víte, že až 90 % žen trpí striemi a až 10 % mužů nemocí spojenou s kůží? Strie jsou jizvami na kůži, které se často objevují během puberty, těhotenství nebo rychlého přibírání na váze. Tyto jizvy mohou být viditelné na břiše, stehnech, prsou a jiných částech těla. Pokud Vás zajímá, jak vznikají strie a jak se jich zbavit, čtěte dál!

Jak vznikají strie

Strie neboli kožní praskliny, jsou velmi častým problémem mezi ženami, ale mohou se objevit i u mužů. Naše kůže je velmi elastická, ale při rychlém přibývání váhy dochází k natahování kůže, které může vést k jejímu trvalému poškození a ke vzniku strií. Strie se často vyskytují na břiše, stehen, pozadí, prsou a pažích.

Jak rychlé přibývání váhy ovlivňuje vznik strií

Když přibíráme váhu rychle, uvolňuje se v našem těle hormon kortizol, který ničí kolagenová vlákna, ty jsou zodpovědná za pružnost kůže. Když kůže netrpí natahováním pomalu, může se zotavit a získat svou původní elasticitu. Při rychlém zvětšení těla ale vlákna collagen mohou prasknout a vytvořit strie.

Jak hormonální nerovnováha ovlivňuje vznik strií

Pokud máme v těle nevyváženou hladinu hormonů, může to také způsobit vznik strií. Hormonální nerovnováha může nastat například během těhotenství, puberty, nebo při hormonální terapii. Při takovém nerovnováze dochází k narušení aktivit kolagenogenních buněk a vzniku strií. Kromě toho může hormonální nerovnováha způsobit tělesné změny a rychlý přírůstek na váze, což opět zvyšuje riziko vzniku strií.

Jak genetika ovlivňuje vznik strií

Pokud někdo v naší rodině již má problém se striemi, je pravděpodobné, že se zachytí i u nás. Genetická predispozice je velmi důležitá a může ovlivnit, zda vůbec striev budeme mít. Pokud máme matku s striemi, je pravděpodobné, že se stane stejnou obětí i dítě. Stejně tak platí pro muže, pokud v rodině trpěli striemi, budou i oni mít větší riziko. Početné výskytu strií v rodině vypovídá o velocitě spodobnosti s kůží.

Jak lze prevenci strií

Existuje celá řada způsobů, jak můžeme zabránit vzniku strií a udržet kůži v dobré kondici. Je nutné nekouřit, konzumovat vyváženou stravu bohatou na bílkoviny a vitaminy. Důležitá je i pitný režim, například bylinkové čaje a voda. Odvrácení vzniku strií pomůže i cvičení a sportování. Cvičení pomáhají udržovat tělo ve formě a vytvářet svaly, což může také pomoci udržovat pružnost kůže. Také je možné použít krémy a oleje s vitamínem E, hyaluronem a kolagenem, které mohou pomoci udržovat kůži pevnou a elastickou.

Závěr

Strie jsou nepříjemný estetický problém, ale je na nás, zda se jim budeme bránit. Prevence je velmi důležitá a může pomoci zmírnit riziko vzniku strií. Uvedené tipy mohou pomoci udržet pokožku v co nejlepší kondici, ale pokud se strii objeví, není vzácné. Nebojte se jich, strie patří ke každému z nás a jsou přirozenou součástí našeho těla.

Často Kladené Otázky

Jak vznikají strie?

Strie vznikají v dôsledku nadmerného natiahnutia kože, čo môže byť spôsobené rýchlym nárastom váhy, nárastom svalovej hmoty alebo tehotenstvom. Tieto faktory vedú k zvýšeniu množstva kortizolu v koži, čo zase vedie k oslabeniu kolagénu a elastínu, ktoré udržiavajú kožu elastickou a flexibilnou. Pri nadmernom natiahnutí sa tieto vlákna rozťahujú a vytvárajú striedavé pásyčky na koži.

Existuje spôsob, ako sa striam úplne vyhnúť?

Nie, neexistuje spôsob, ako sa úplne vyhnúť striam. Niektorí ľudia majú však viac náchylnosti na vznik strií ako iní, a preto sa odporúča udržiavať zdravú váhu, cvičiť pravidelne, hydratovať pokožku a jesť zdravú stravu, bohatú na vitamíny a minerály. V prípade tehotenstva sa odporúča používať špeciálne krémy, ktoré pomáhajú udržiavať kožu hydratovanú a elastickú, a tým znižujú riziko vzniku strií.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *