Způsobuje skořice pálení žáhy?
Způsobuje skořice pálení žáhy?
Obsah článku
Skořice je koření s výraznou chutí a vůní, které se často používá v cukroví, sladkých dezertech a nápojích, jako je horká čokoláda nebo jablečný mošt. Kvůli svému výbornému chuťovému zážitku a bohaté historii a tradici ji lidé po celém světě užívají po tisíce let. Skořice se však také podobně jako jiné koření často spojuje s výskytem pálení žáhy.
Co je pálení žáhy?
Pálení žáhy je nepříjemný pocit, který se vyskytuje v oblasti hrudníku a může být způsoben mnoha faktory. Jedním z nejběžnějších důvodů pro vznik pálení žáhy je gastroezofageální refluxová choroba (GERD), což je proces, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu a způsobuje podráždění sliznice jícnu, což způsobuje pálení v hrudní oblasti.
Jak skořice ovlivňuje zažívací trakt?
Skořice mohou mít prospěšné účinky na zažívací trakt. Uvařením skořice můžete pomoci zmírnit některé nepříjemné příznaky, jako je bolest břicha a plynatost. Dále skořice podporuje lepší fungování trávicího traktu, pomáhá snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění – například gastritidy, či dokonce kolitid, a zvyšuje citlivost buňek k inzulínu, což může podpořit správnou hladinu cukru v krvi.
Nicméně, když se skořice kombinuje s určitými potravinami, může způsobovat pálení žáhy. Mezi tyto potraviny, patří například kyselé ovoce a zelenina, rajčata, cibule, česnek, kořenící směsi a kofeinové nápoje. Pokud tedy trpíte pálením žáhy, vyvarujte se konzumace těchto potravin ve spojení se skořicí. Místo toho sáhněte po menších porcích skořice, přičemž je důležité dbát na umírněnost, aby nevzniklo nadměrné dráždění žaludku a nevyvolalo pálení.
Jak se vyhnout pálení žáhy?
Kromě vyhýbání se kombinaci skořice s jinými potravinami, existuje několik dalších způsobů, jak se vyhnout pálení žáhy:
- vyhýbejte se přejídání
- jídejte pomalu a důkladně žvykejte jídlo
- vyhýbejte se konzumaci alkoholu a kouření
- vyhněte se nočnímu konzumování potravin – spěte s prázdným žaludkem.
Vyčerpání každodenních momentů není úplně jednoduché, ale přemýšlením nad tím, co jíte, kdy a jak to jíte, můžete snížit riziko pálení žáhy a uvolňovat skořici z viny za tento problém. Skořice není nutné vyřazovat úplně z jídelníčku, je to skvělý koření s mnoha benefity pro zdraví a dobrý chuťový zážitek. Pokud víte, jak a kdy ho použít správně, můžete svému tělu pomoci pohodlně trávit a nyní i vychutnat kořenící skvosty bez obav z pálení žáhy.
Často Kladené Otázky
### Způsobuje skořice pálení žáhy?
Skořice může být jedním z faktorů, které způsobují pálení žáhy. Skořice totiž obsahuje kyselinu kanelovou, která může dráždit sliznice jícnu a žaludku. Nicméně, skořice také obsahuje vysoce cenné látky, jako jsou antioxidanty či minerály, a mnoho lidí ji považuje za účinný přírodní prostředek proti pálení žáhy. Nejlepší tedy bude podporovat umírněnost při konzumaci skořice a experimentovat, jak vám bude nejlépe vyhovovat.
### Jaké další potraviny mohou způsobovat pálení žáhy?
Kromě skořice mohou být dalšími potravinami, které způsobují pálení žáhy, třeba mastné potraviny, čokoláda, citrusové plody, rajčata, cibule a alkoholické nápoje. U některých lidí mohou nežádoucí účinky způsobovat také kofein, koření či bazalka. Záleží především na individuálních faktorech a citlivosti organismu každého jednotlivce. Doporučuje se zaznamenávat si, jaká jídla a nápoje vám způsobují pálení žáhy, a postupně se jim vyhýbat.