Pěstování skořice: od semen po sklizeň

Pěstování skořice: od semen po sklizeň

Skořice je koření, které se využívá v mnoha kuchyních po celém světě. Pokud jste zahrádkář a chtěli byste si vypěstovat svou vlastní skořici, jste na správném místě. V tomto článku se naučíte, jak si správně připravit půdu pro pěstování skořice, jak zasadit semena, jaké jsou optimální podmínky pro růst rostliny a jak sklízet skořici. Pokud chcete být nejen dobrým kuchařem, ale i zahradníkem, určitě byste měli pokračovat v čtení.
Pěstování skořice: od semen po sklizeň

Pokud hledáte nový zajímavý rostlinný druh pro vaši zahradu nebo zemědělskou činnost, skořice by mohla být tou správnou volbou. Skořice, také známá jako Cinnamomum verum nebo pravá skořice, je stálezelený strom, který je původem z jižní Asie. Jeho vonné koření se používá po celém světě jako koření nebo jako přírodní lék na mnoho nemocí.

Jak pěstovat skořici?

Skořice se nejlépe pěstuje v tropickém a subtropickém klimatu s vysokou vlhkostí a zároveň dobře odvodněným půdním podkladem. Pokud chcete pěstovat skořici v mírnějším podnebí, musíte ji udržovat v kontejnerech a přes zimu ji umístit do místnosti s teplotou minimálně 10 °C.

1. Získání semen

Pro pěstování skořice musíte nejprve získat semena. Semena si můžete zakoupit u specializovaných obchodů nebo si je můžete získat z vlastních zdrojů. Semena, která získáte z obchodu, by měla být čerstvá a do stejného roku jejich nasbírání. Pokud si semena budete sbírat sami, musíte mít na paměti, že semena by měla být plně zralá, předtím než je odstraníte z plodu.

2. Příprava půdního substrátu

Půdní substrát pro skořici by měl být dobrým odvodněním, protože rostlina netoleruje stojatou vodu. Dobrou volbou je substrát složený z písku, rašeliny a kompostu. Pokud chcete dosáhnout správného pH, můžete substrát zásobit vápnem.

3. Výsev semen

Před samotným výsevem semen musíte semena nechat několik dní vyschnout na slunci a následně je namočit do vody po dobu jednoho až dvou dnů. Semena poté můžete vysévat do půdního substrátu o hloubce 3–4 cm a zakrýt je vrstvou rašeliny. Pokud bude substrát dostatečně vlhký a bude udržován v teplotách mezi 25–30 °C, budou semena klíčit za týden či dva.

4. Péče o sazenice

V této fázi potřebují sazenice hodně světla, takže je dejte na světlé místo a postupně se přizpůsobujte zvýšení množství slunečního světla. Dále se postarejte o to, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Sazenice můžete občas opláchnout čistou vodou, aby se snížila hladina soli v substrátu.

5. Trvalky

Jakmile sazenice dorostou do velikosti 20–25 cm, můžete je přesadit do větších květinových nádob nebo venku do připravených záhonů. Během této fáze musíte dbát na dostatek vlhkosti a pravidelně přihnojovat hnojivy s vysokým obsahem dusíku. Rostliny by měly být umístěny na slunečném místě a chráněny před větrem.

6. Sběr koření

Skořice dorůstá do velikosti 10 až 15 metrů, ale sklizeň může začít již za 3–4 roky po výsadbě. Kořenový bal vynímejte počínaje letními měsíci až do podzimu. Pokud chcete získat kvalitní koření, měli byste kořenové baly odřezat, očistit a jemně rozemlít. Mleté koření pak sušte na slunci nebo v peci.

Koření skořice a jeho využití

Koření skořice se používá pro přípravu sladkých jídel, jako např. cukroví, pudink či dezerty, ale také pro přípravu kořeněných nápojů nebo jako chuťová přísada pro masová jídla. Skořice má také vynikající léčebné účinky, jako např. snížení hladiny krevního cukru, lepší trávení nebo podporu imunitního systému.

Závěr

Skořice je zajímavá rostlina, která prospívá v určitých klimatických podmínkách, ale s trochou péče ji můžete vypěstovat i v zemích s mírnějším podnebím. Pokud budete postupovat podle uvedených kroků, budete mít brzy krásné rostliny s vynikajícím kořením.

Často Kladené Otázky

Jaký druh půdy je pro pěstování skořice vhodný?

Skořice se nejlépe pěstuje v propustné půdě bohaté na živiny. Doporučuje se půda mírně kyselá a dobře odvodněná.

Kdy je nejvhodnější doba pro sklizeň skořice?

Nejvhodnější doba pro sklizeň skořice je v období sucha, kdy se v kůře hromadí nejvíce silic. To je obvykle od června do září. Skořici lze sklízet postupně, podle potřeby.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *